| Doareuingeneral09 a întrebat:

Am facut cea mai mare greseala din viata mea!
Am luat bani de la un prieten de pe card si jucam la pariuri cu ei (vreo 2000 lei).
El s-a dus la banca nu si la politie. Teoretic banca ii va da banii, apoi ma vor cauta pe mine.Intrebarea mea este, banca ma va baga la inchisoare sau daca le dau banii se poate rezolva? ...Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Osneros a răspuns:

Pune si tu un update, ca sunt curios ce s-a intampllat.

161 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

De ce sa cheme politia? Prietenul tau stie ca ai facut miscarea asta? Ce a raportat el la banca? Cel mai bine mergi cu el la banca, ca sa se lamureasca aia ca v-ati inteles. Si daca e cazul de politie, la fel, sa mergeti impreuna din prima.

| Doareuingeneral09 explică (pentru GabiDumitrescu):

El a facut refuz de plata la toate tranzactiile de la pariuri, ca erau destul de multe :/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Bine, a facut refuz, dar ai discutat cu el, i-ai zis ce si cum ai facut?

| Doareuingeneral09 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,dar nu m-a prea inteles.
Ar putea sa opreasca toata ancheta? deja au trecut multe zile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Pai ce ancheta? Daca esti anchetat, ancheta nu se opreste pur si simplu, ci se inchide cu NUP.

| Doareuingeneral09 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu s anchetat, am vrut sa zic investigatia de la banca sau ce o fi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Daca mergeti frumos amindoi la banca si se lamuresc oamenii ca nu mai e bai si gata.

| Doareuingeneral09 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai numai sa l conving pe el sa mearga...va dati seama ca l am dezamagit

| Doareuingeneral09 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar credeti ca ar putea intelege, daca e bagata politia credeti ca inceteaza?

| LoveSleep a răspuns:

Sunt cuvinte, Giorgică. Ce rahat poate fi atât de greu să le folosești?
"Imi pare rau, am fost idiot. Nu vreau sa fac inchisoare pentru o prostie ca asta, hai te rog cu mine la bancă să lămurim situația și îți dau înapoi toți banii dublu". Și te împrumuți, muncești, habar nu am, faci un efort dacă nu vrei închisoare.
Dacă chestia a avansat deja la poliție te duci cu el și le povestești oamenilor că a fost o greșeală, i-ai returnat tipului toți banii și bla bla.
Dacă nu vrea să meargă cu tine te duci singur la poliție și le spui tot ce s-a întâmplat. Le zici că nu ai omorât o muscă în viața ta și a fost o prostie ceea ce ai facut și nu vrei să-ți irosești viitorul din cauza unei greșeli stupide.

Nu sta ca fraierul să speri că o să scapi cumva pentru că nu o să se întâmple. Oamenii sunt prea speriați de greșeli, nu pricep că e ceva natural să greșești, important e cum îndrepți acea greșeală și cum faci să nu o mai repeți.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Ce sa inceteze? Cum ziceam, dosarul ala o sa se soldeze cu NUP. Daca e sa te judece, si atunci ar trebui sa scapi cu suspendare in cel mai rau caz. Am fost implicat (cumparator de hardware furat dintr-un liceu) cu niste ani - vreo 20 in urma - intr-un caz de furt calificat destul de mare ca valoare si mai ales in dauna unui liceu. Amicul meu care a fost practic complice - i-a ajutat pe hoti sa vinda niste componente - a scapat fara bulau. Bine, din ce imi zicea si el, a avut avocat bun. Cazul tau e mult mai putin grav decat respectivul. Totul e sa te intelegi cu prietenul asta al tau.

| Dragosdoar a răspuns:

In primul felicitari pentru curajul cu care recunosti toate gresesla comisa.
In al doilea strange toti bani si inapoiaza i prietenului tau. Daca e un tovaras bun, vei scapa usor prin intelegere cu el.
Astept razultatul acestor pasi

| aXy99 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Vorbeste cu prietenul tau, spune-i ca ii vei da toti banii inapoi si mergeti la banca sa rezolvati problema.

| Doareuingeneral09 explică (pentru aXy99):

Asta imi doresc sa fac! Va multumesc enorm!

| Doareuingeneral09 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce este NUP?
Da sper sa ma inteleg cu el!

| Doareuingeneral09 explică (pentru Dragosdoar):

Multumesc! O sa incerc sa fac asta, va dati seama omul e dezamagit, dar sper sa se rezolve

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Deci, daca eu ma duc la banca si contest o plata, banca imi da mie banii, daca politia afla ca de fapt plata a fost folosita de fapt, fara ca cine a tras banii sa fure, o imbulinez eu. Asa zic si aia cu drogurile "nu eu domne.", dar cine crede? Plus ca la cat de proasta e politia si dezinteresata, ce sa ma astept. Are pe dracu mecanismele ei, abia asteapta sa gadeasca un tap ispasitor sa rez si ei un caz.

Sigur ca pana la urma poate or sa creada dar e problema, cum am zis si la droguri mai e "nu stiam ce e in bagaje, colegu de camera le-a bagat fara sa stiu", si poate fi asa nu? Degeaba, se considera manevra. Asa ar face oricine, "prietenu a furat cardu...eu nu stiu". Cum arati ca asa e? Si ca nu ai complotat? Trebe sa returneze cine a cerut banii inapoi de la banca pentru o plata legitima de fapt, deci titular card. Si daca este asa, pica prietenul care a furat banii practic, asta pana la urma daca il va crede pe titular ca nu a complotat, dar poate il crede, vorba ta.

Dar cum e, banca vrea banii returnati inapoi "ce e, e, noi vrem banii, deci returnezi tu titulat, ca tu i-ai cerut, ca iei de la prietenu, nu ne int, ii returnezi".

| Mosotti a răspuns (pentru Nonolita):

Pai da, titularul cardului trebuie sa restituie bancii, si prietenul sa-i dea neaparat.

| Mosotti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Daca nu intelege, ai un prieten cam ingust la minte. Sa inteleaga ca ai gresit, si ca ii returnezi banii sa dea bancii inapoi, zicand cum am zis, ca s-a zapacit, ca de fapt plata era okey, se scuza politicos si aia este, nu conteaza ca nu va mai fi prietenul tau dupa aia, ca aia ar fi de inteles. Daca faceti mai rapid, tot cum am zis, nu mai apuca politia sa intre pe fir.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Neinceperea urmaririi penale.

| Nonolita a răspuns (pentru Mosotti):

Tu, stii economie, stii cum functioneaza Banca?
Banca nu a platit nimic. S-a platit din contul titularului de card (cum intelegi tu). Iar lui, Banca nu i-a dat nimic. Pagubit este titularul cardului.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Findca il ancheteaza pe cel ce a furat, sunt camere video etc. Banca poate sa nu i dea banii dar cel ce a furat este anchetat si cu martori merg pe firul istoriei si se afla. Nu are sens ca el sa nu recuniasca o plata si sa i fi dat amicului cardul sa cheltuie banii. Daca tie iti fura un prieten banii o sa incerce sa gaseasca faptasul nu o sa considere ca tu ai complotat. E vorba ca lui i s au furat niste bani de fapt aici se reduce totul la final si vor ancheta sa vada cum i sau furat acei bani

| Doareuingeneral09 explică (pentru Emma30555):

Nu mi-a dat cardul fizic... datele le am luat! E altceva ce spui tu

| Emma30555 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Tot aia este. Momentan problema este a bancii. Cand banca va constata ca nu e vorba de un hacker ci un cuniscut problema va fi a baiatului pagubit, dat fiind acest lucru problema va fi a politiei, lui i s au furat niste bani. Sunt cazuri de oameni ce au fost la banci fiindca au avut probleme asemanatoare si s-a constat ca banii au fost furati de catre copiii lor. Dar in cazul asta e altceva. Oricum e si vina bancii fiindca acele tranzactii nu au fost facute in siguranta. Eu cand fac o plata cu numerele de pe card banca imi da automat un cod pe telefon, fara acel cod nu as fi putut face tranzactia, deci ceva hibe are si acea banca. Cand am zis de camere video m ar referit la cazinoul respectiv sau sala de jocuri. Acolo se vede ca tu ai jucat in zilele respective etc

| Doareuingeneral09 explică (pentru Emma30555):

Dar daca nu ar face el plangere iar eu ii dau banii, as putea sa scap si eu fara judecata si alte alea?

| Emma30555 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Eu zic ca da.

| Emma30555 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Si daca face plangere, daca tu inapoiezi banii se rezolva mai usor. Cand ii inapoiezi banii sa aveti martori amandoi

| Doareuingeneral09 explică (pentru Emma30555):

Asa sper sa fie! Multumesc enorm!

| Emma30555 a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Nu ai pentru ce. Cand ii dai banii inapoi sa ai si tu o dovada. Ii poti face transfer bancar cu op, direct in contul lui

| Doareuingeneral09 explică (pentru Emma30555):

Daa multumesc! Sper sa rezolv asa problema ..eu regret foarte mult, sper sa fiu iertat si de el si de Dumnezeu pentru ce am facut!