| Doareuingeneral09 a întrebat:

Am facut cea mai mare greseala din viata mea!
Am luat bani de la un prieten de pe card si jucam la pariuri cu ei (vreo 2000 lei).
El s-a dus la banca nu si la politie. Teoretic banca ii va da banii, apoi ma vor cauta pe mine.Intrebarea mea este, banca ma va baga la inchisoare sau daca le dau banii se poate rezolva? ...Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Osneros a răspuns:

Pune si tu un update, ca sunt curios ce s-a intampllat.

161 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Banca nu merge la poliție în locul posesorului de card.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Donsavas):

Si spuneti ca sunt sanse sa nu ii dea banii?

| Donsavas a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Ba Da, poate sa i dea ca acesta să nu depună plângere pentru furt.

| Doareuingeneral09 explică:

Pai nu a furat banca, eu am facut o, dar poate ca sunt cunoscut, banca nu ii va da banii, si atunci voi vorbi cu el sa ii dau banii

| Mosotti a răspuns (pentru Nonolita):

NU, daca eu nu recunosc plata, imi da banca banii inapoi chiar daca plata s-a facut! Nu de la mine, aveam in cont 10 lei si mi-a dat cand a fost cazul inapoi, deci banca a dat din asigurari, nu stiu. Am patit-o si eu. Stiu cum merge practic. S-a tras o suma x, eu nu am recunoscut-o, mi s-au dat banii inapoi in cont. Si sigur nu i-a luat de la destinatar, nu stiu ce o fi fost dupa. Era in site neortodox din Germania unde nu mai puteam opri recurenta, mi-a dat banii, am blocat cardul si mi-a facut altul, si am scapat luna ailalta. Erau 60 euro, deci cam 250 lei.

Altfel titularu de ce nu recunoaste plata la banca? Nu sa ia banu inapoi? Nu tot din contul lui sa ia 2000, sa-i dea 2000.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Pai si banca merge la politie?
Cum ramane cu mine care am furat? Ce probleme o sa am?

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Uite ce zice George, ca i-a luat doar datele! Deci titularu cade de faptas. Nu i-a luat si cardul`. Deci teoretic titularu a mancat banii, si tot el ii cere inapoi. Daca ajunge la casa de pariuri, si ancheteaza, aia il recunoaste pe george..aia aia aia, e altceva. Cand nu recunosti plata, banaca iti da banii inapoi in prima faza.

| Mosotti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Pai si cine arata ca tu ai furat? E mai greu daca ai luat doar datele, prietenu poate cadea, ca tot el a cerut banii, tot el pare ca i-a cheltuit. Doar sa faci ce am zis, ca sa fie ok pentru toti. Daca politia ajunge la pariuri, si ii ia pe aia la intrebari, se uita pe camere, poate afla ca tu ai cheltuit, dar e bine sa nu se ajunga acolo.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Toate chestiile astea sunt facute online
Deci nu am fost la o casa de pariuri.Doar online!

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Poate sa gaseasca ip ul calculatorului etc. Eu cred ca sunt posibilitati. Omul nu a luat banii de la banca erau banii pe cardul lui. El a fost la banca sa sesizese faptul ca cineva a facut niste cheltuieli fara ca el sa le faca. Banca a avut niste hibe caci la asemenea tranzactii trebuie sa i se dea un mesaj pe telefonul titularului din motive de securitate si acel cod trecut intr-un loc cand faci acea plata. Nu e chiar asa cum crezi tu.

| Mosotti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Aaa atunci, daca nu s-ar putea face legatura intre IP si nr tau de telefon, sau calcul tau, tu nu ai nici o problema, dar trebuie sa-i dai banii prietenului, sa nu intre el la belele. Adica sa nu afle ca s-a facut plata de la IP cutare, care la momentul ala era asociat nr de tel cutare, care era al tau (te afla si dupa lista de prieteni, apeluri, chiar daca schimbi cartela)! Sau calculator acasa. Daca te-ai protejat, si ai facut sa nu se afle, ai scapat. Dar treaba cu prietenu este alt subiect deja, asta e intre tine si el.

Ptr daca se sapa (desi totusi nu stiu cine isi da interesu` chiar daca se face sesizarea), se afla ca de la cardul lui, s-a platit 2000 aia acolo, deci de buna voie, asa ca banca va vrea banii inapoi de la el, ca el a zis ca nu recunoaste plata si na, banca ii da banii inapoi din asigurari, si pica el cumva, adica oricum banii inapoi o sa-i ceara lui, chiar daca nimic altceva, deci tot trebuie sa-i dai, daca nu-i dai...nu mai am cuvinte.

Nu ai primit sms cu cod de confirmare ca sa trimiti banii?! Unde ai primit? Aveai telul lui langa tine? Sau banca nu are politica cu confirmare prin sms?

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Daca george avea si telul prietenului si a confirmat sms, dupa care a sters sms, adios! Sau poate banca cutare nu foloseste faza cu sms, nu stiu. Daca nu avea faza cu sms, banca nu are nici o hiba, ca asa are politica, daca are si george a avut telu prietenului la indemana, iar banca nu are treaba.
In rest erori nu prea se intampla, sa aiba chestia cu sms, dar sa nu apara.

Daca s-a protejat nu mai afla nimeni nimic, se va opri la un IP dupa care se pierde urma, dar nu cred ca a facut el asa, si eu am zis ca afla daca nu s-a protejat.

Deci: titularul cardului s-a dus la banca si a zis ca nu recunoaste plata da? In cazul asta banca ii vireaza banii inapoi in cont, ca de aia s-a dus, sa si sesizeze si totodata ii vin banii inapoi. Omu si asta vrea, vrea banii inapoi pe care zice ca nu i-a dat de buna voie. Banii deja i s-au dat. Deci banca i-a dat banii din asigurarile ei. Doar un om prost zice ca nu recunoaste plata dar nu vrea banii inapoi, ca de aia zici, ca ai pierdut niste bani aiurea.

Acuma urmeaza ca banca sa sesizeze autoritati, sa afle cine i-a tras banii aiurea. Si cand va afla ca banii nu au fost trasi aiurea, o sa-i ceara banii inapoi, ca plata a fost facuta cu buna stiinta. Sa vedem.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Pai am jucat la pariuri online de pe telefonul meu...

| Adyy5 a răspuns:

De ce nu te-ai dus mă deja să rezolvi cu ăla?
Dacă stai aici să-ți plangi de mila nu faci nimic.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Adyy5):

Nu vrea sa mearga la banca...

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Pai daca mi afla mie ip dar sunt facute plati cu 3d secure, cum ii mai da banii inapoi? Nu este neglijenta? Sau ii da si vrea sa i recupereze?

| Mosotti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Ii da, cand nu recunosti plata, intai iti da banii, apoi va fi ce va fi. Daca afla ca plata a fost facuta cu buna stiinta, banca logic ca o sa vrea banii inapoi! Ptr ca nu i-a luat de la destinatar, i-a luat din asigurarile ei. Daca afla ca a fost neglijenta, ii cere banii inapoi, dar initial ii da, mie asa mi-a facut cel putin cu ala 60 Euro. Plata a fost facuta de fapt cu stiinta, era recurenta la site ala din Germania, dar totusi nu mi s-a mai cerut inapoi nimic. Doar ca eu nu mai puteam opri recurenta, adica sa se faca plata automat la luna.

Unde ti-a venit sms de confirmare? De unde stiai 3d secure parola?! Ca eu nu pricep. Sau nu ti-a cerut nimic din astea cand ai platit?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Asta e exact ca in bancul acela cu Bulla:

Hey ce faci acolo? ma joc. Ce te joci? ma joc la pacanele si eu ca tot omul vrei sa joci si tu. Dar de unde ai bani pentru joc? a pai am imprumutat cardul de la un prieten nu se supara. O! nu am stiut si cine ma rog e prietenul asta al tau? paiii TU.
Sa te f+ut in gura mi-ai furat pormoneul.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Pe telefonul lui era 3d secure
Dar ii apareau mesajele si cand nu era atent le citeam

| Mosotti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

AAA, deci cu telu lui ai confirmat, deci...tu esti scos din ecuatie clar. Si de unde ai facut tranzactia, de pe telu tau sau tot de pe al lui?

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

De pe al meu

| Mosotti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Atunci s-ar putea ajunge la tine dupa IP asociat cu nr de telefon daca se investigheaza, deci afla cine a facut tranzactia.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Pe mine ma intereseaza sa nu fac naiba puscarie...As vrea sa o rezolv cumva

| Mosotti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Eu ti-am zis ce sa faci, tu faci insa cum doresti. Dar daca investigheaza, se ajunge la tine, ca nici macar nu te-ai protejat, daca stiai sa o faci, nu se mai ajungea la tine nici in 101 ani, bine nu ai facut-o ca nu stiai ca se complica treaba asa. Afla la momentul X cand s-a facut tranzactia ce IP aveai, ce nr de telefon era, si dupa aia iti cauta apelurile, pe cine ai sunat si te afla repede, chiar daca o sa zici ca ai cartela si nu te stie cine esti, ca nu ai luat-o pe buletin, plus ca stie si IMEI de la telefon. Daca prietenu da bancii banii inapoi, ramane treaba intre tine si el, daca el face plangere, e furt, daca nu face, nu e nimic. Dar nu are cum da banii daca el nu stie ca plata a fost legitima.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Pai si daca banca ii da lui banii inapoi, ce se intampla cu mine? Va face banca plangere?

| Mosotti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Daca banca ii da banii inapoi si se constata banca ca plata era legitima, ii cere banii inapoi, odata ce a dat banii bancii inapoi, va depune plangere poate, practic i s-au furat banii aia, asta daca banca nu considera ca el a vrut sa fraudeze si a mintit cand a zis ca nu recunoaste plata! Daca banca ii da banii si atat, nu va mai depune plangere pentru ca el are banii, asta si doreste, va schimba cardul si aia e, ca sa se asigure ca data viitoare nu se mai intampla, stiind probabil ca cineva are datele cardului. Adica e posibil sa ii dea banca banii si sa ramana lucrurile asa, nu stiu, ti-am zis la mine nu mi-a cerut nimic inapoi desi ar cam fi trebuit, eu chiar uitasem cine imi tragea.

Daca e o politie pe bune, va ajunge la adevar, daca nu, dar mai ales daca banca nu depunde plangere, ramane totul asa. Va ramane sa vedem.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Deci lui ii da banca banii iar el trebuie sa ii dea inapoi?
Si daca eu ii dau banii sa ii dea bancii?
Nu e totul achitat?

| Mosotti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Ba da! Pai eu ce ti-am zis ieri? Nu ai citit? Asa am zis, sa-i dai banii, sa-i zici ce ai facut, ca oricum e gata prietenia, da-i banii inapoi daca ii cere banca, si gata, nu mai depune plangere in caz ca trebuie sa dea bancii bani inapoi. E gata prietenia daca afla si se ajunge la tine, si daca nu ii zici, deci e un risc daca ascunzi. Dar daca se ajunge la tine e rau pentru tine pe langa ca se duce si prietenia. Daca nu ii cere banca, e ca si cum ai spart banii bancii si gata, ca daca el isi ia banii, nu ai spart banii lui practic, dar asta nu ai de unde sa stii daca ii cere sau nu.

Mai bine dai banii de acum, ii zici sa se duca la banca sa zica ca s-a zapacit, si ca nu stia de unde e aia, si ca acu e clar, si returneaza, dar asta am zis si ieri aici, reciteste, e in interesul tau. In felul asta nu se mai ajunge nici ca banca sa depuna plangere la politie si e totul sigur ca e okey, nu mai astepta sa-i ceara banca, ca se complica treaba. Fa asa si aia e, ai gresit, nu-i nimic, doar sa nu mai faci alta data asa ceva.

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Pai daca eu ii dau sa ii dea bancii, el si-i mai recupereaza?
Sa fie chit treaba?

| Doareuingeneral09 explică (pentru Mosotti):

Dar pot face puscarie pentru asta?