| QRazvy a întrebat:

Am făcut în urmă cu 8 luni, un abonament pe 6 luni, unui prieten. El a plătit toate facturile până ce am închis abonamentul dar, a rămas cu o restanță de 250 de lei cost suplimentar. Tot primesc facturi de la Orange dar eu nu vreau să îi plătesc lui. I-au închis numărul și nu cred că mai vrea să o plătească. Cei de la Orange ce pot să îmi facă dacă nu vreau să plătesc factura? Fundă

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa te dea in judecata, vor obtine o hotarare de obligare la plata si apoi, daca nu platesti de bunavoie, o sa te execute silit prin intermediul executorului judecatoresc.
Toate acestea pot adauga inca cca 1.500 lei la suma de plata, poate chiar mai mult, reprezentand dobanzi, cheltuieli de judecata (taxa de timbru judiciar si onorariu avocatial) si onorariul executorului judecatoresc.
Determina-ti "prietenul" sa plateasca sau plateste tu.

1 răspuns:
| Mihaelablabla a răspuns:

Păi având în vedere că este pe numele tău, mai bine îi achiți ăluia factura și aia e. Astfel, renumele tău nu va mai fi murdărit. Așa e când dai cu subsemnatul pentru altcineva.