| alex121111 a întrebat:

Am injurat o fata de fata cu un baiat. El m-a sifonat acelei fete si ea gagicului ei. El mi-a zis sa recunosc ca am injurat-o, si am recunoscut. Mi-a zis ca o sa ma dea la politie ca am injurat-o. Pot pati ceva? Daca da, ce?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Injuria nu mai este infractiune, fiind abrogata inca din 2006.
Cel mult te poate da in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate, dar nu cred ca o s-o faca.

| Violleta2022 a răspuns:

O dumnezule mare, greu la deal cu boii mici, greoaie si incorecta exprimare ai!
Nu te reclama nimeni la Politie, doar pentru ca ai injurat pe cineva, dar poate sa-ti sifoneze fata cu 2 pumni in nas.
Daca fata aceea era o persoana foarte importanta in orasul tau si o injurai public, putea sa te actioneze in judecata, dar intre voi copiii, nu se intampla nimic.

| anonimg a răspuns:

Dacă te lovește va trebui să mergi tu la poliție să îi reclami pentru că ai fost lovit.
Chiar dacă i-ai înjurat, legea nu le dă voie să-și facă dreptate singuri.
Da, poți să fi și tu amendat că i-ai înjurat (sau părinții tăi dacă ești minor).

| alex121111 explică (pentru anonimg):

A zis ca imi face reclamatie. Poate? Si are vreun sens?

| anonimg a răspuns (pentru alex121111):

Sunt șanse foarte mici ca să îți facă reclamație. Este posibil ca poliția să nu se implice în astfel de cazuri.
Poliția s-ar implica doar dacă tu i-ai fi amenințat.

| Sofer a răspuns:

Chil ca nu are ce sa îți facă dacă nu i-ai bătut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost urât din partea ta, și e frumos că îți recunoști vina. Nu mai înjura. Nu pentru a nu fi pedepsit, sau de temea pedepsei, ci pentru că nu e frumos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*teama

| Adrian5575 a răspuns:

Nu te da nimeni la politie. A zis asa ca sa te sperie.

| Catalin77945 a răspuns:

Nope,esti safe, daca era asa....iti dai seama ce era la noi in tara? laughing doar zic

| StefanE2019 a răspuns:

Nu

| CookieDog a răspuns:

Nu, politia nu sta la gainarii de tipul injuraturilor.