| alinbbs a întrebat:

Salut am întrebare mi-a luat cineva telefon in rate adică credit pentru acel telefon pe numele lui iar eu am rămas cu telefonul acea persoana poate face ceva sa plătesc creditul sau ceva de genul, practic l a oferit cadou nu am semnat nimic in legătura cu creditul sau ceva la telefon. Poate sa facă ceva la poliție ceva de genu

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa preiei direct plata o poti face prin cesiune a contractului de credit dar numai cu acordul creditorului.
Se poate face si fara contract de cesiune daca platesti ratele pe numele debitorului.

| alinbbs explică (pentru Ioandelasal):

Ma refer dacă poate sa facă ceva ca eu nu vreau sa ii dau telefonul deși creditul la telefon e pe numele lui,

| Ioandelasal a răspuns (pentru alinbbs):

Si de ce nu ai intrebat asta de la inceput, n-aveam cum sa stiu ce ai gandit.
Sigur ca poate solicita restituirea telefonului, daca nu ti l-a facut cadou si poti dovedi asta. Poate solicita restituirea dovedind ca ti l-a imprumutat pe o anumita perioada si tu nu mai vrei sa-l restitui.
In asemenea caz, daca nu-l restitui, iti poate face plangere penala, conform Codului penal, citez:
"ART. 238. Abuzul de încredere
  (1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| mi25 a răspuns:

Da, poate, deoarece telefonul este pe numele lui. Poate sa faca plangere ca i l-ai furat sau si mai rau, l-ai talharit si tu nu ai cum sa dovedesti ca nu este adevarat. Iar talharia se pedepseste cu 2 la 7 ani inchisoare. Eu asa ti-as face, sa nu mai faci asemnea lucruri.
In cel mai bun caz poate sa faca plangere asa cum a spus Ioandela sal. Si o sa umbli prin instante de o sa te saturi.