| Abruzzi a întrebat:

Am lovit un biciclist cu masina in timp ce acesta mergea pe contrasens, iar eu am trecut pe culoarea verde.I-am dat o mica spaga cu toate ca nu eram eu de vina.Din cate am auzit la cat de mult favorizeaza codul rutier biciclistii e posibil sa patesc ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia reala este asa cum ai descris-o vinovat a fost ciclistul si nu trebuia sa-i dai nimic, ce ai facut se poate interpreta ca o mita pentru a nu te reclama.
Codul rutier nu favorizeaza sau defavorizeaza, este egal pentru toti participantii la traficul rutier, toti trebuie sa respecte regulile de circulatie si cine le incalca este vinovat.
Daca ciclistul nu a fost ranit atunci este sigur ca nu te va reclama.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce i ai dat spaga? Pentru ce?

| Abruzzi explică (pentru suntserios):

Efectiv l-am luat pe capota.A scapat cu o julitura.Ma gandeam sa nu faca plangere

Răspuns utilizator avertizat