| kostyyy26 a întrebat:

am si eu o intrebare pentru cine ma poate ajuta. Daca fac stanga pentru a intra pe o strada dar trec peste linia continua, se considera ca am mers pe contrasens? Daca nu cum pot sa dovedesc, adica exista un articol in codul rutier in care sa spuna cum se pedepseste ce am facut eu? Deoarece am avut ghinionul in momentul cand am facut stanga pe strada respectiva era un echipaj de politie si mi-a luat permisul pe 2 luni pentru ca au spus ca am mers pe contrasens. Din cate stiu eu daca calci linia continua se retine permisul pe o luna, ori la cum mi-au trecut ei ar insemna ca orice viraj la stanga e "mers pe contrasens" nu? Multumesc anticipat si sper ca poate ma lamuriti si pe mine deoarece am facut contestatie si poate o scot cu bine si eu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1. Daca treci peste linia continua nu se considera ca ai mers pe contrasens.
2.Prin art. 100, alin. 1, pct. 3 din OUG nr. 195/2002 se sanctioneaza cu 4-5 puncte-amenda "nerespectarea semnificatiei indicatoarelor si marcajelor de obligare." Linia continua este un marcaj care te obliga sa nu o incalci. Mai cred ca acolo a fost ori trebuia sa fie si indicatorul de interzicere a virajului spre stanga.
3.Pentru aceasta contraventie nu se retine permisul, asa ca nu trebuiau sa ti-l retina.
4.Cred ca ar trebui sa-ti accepte plangerea contraventionala, sa-ti restituie permisul si sa te amendeze asa cum am aratat la pct. 2. Numai bine!

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca in dreptul strazii pe care ai facut tu la stanga, era linie continua, inseamna ca strada cu pricina era cu sens unic, si anume invers decat ala pe care mergeai tu. De-asta ti-a luat permisul...normal ca mergeai pe contrasens.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putin 2 luni. meritai sa stai pe bara mai mult deoarece fapta ta este destul de periculoasa. Vad ca tu te gindesti numai la carnet, nu la prostia facuta! In functie de situatie, meritai si batut! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioandelasal / Linia continua poate fi calcata dar pastrat sensul de mers, sau poate fi calcata facind ce-a facut kosti ...Sint doua lucruri total diferite.
Este foarte posibil ca dupa contestatie sa stea 3 luni pe bara! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cu ce ai circulat... poate ai intrat pe strada cu avionullaughing)

| kostyyy26 explică:

Poate m-am exprimat gresit eu dar strada pe care am facut stanga nu este cu sens unic. M-ai exact intamplarea s-a petrecut pe dn1 la iesirea din Otopeni.Eu veneam din-spre Bucuresti spre Balotesti iar la iesirea din Otopeni trebuia sa fac stanga pe strada respectiva pentru a descarca acolo ce transportam.Stiu ca am gresit dar nu cred ca atat de grav, normal trebuia sa merg pana la corbeanca ca sa intorc si apoi faceam linistit dreapta pe strada respectiva. Apropo, ironia sortii, acum e perfect legal sa faci stanga pe strada respectiva deoarece au marcat linia continua in discontinua si au facut si banda pentru a face stanga.Acuma cine face acolo stanga nu mai se considera mers pe contrasens?

| kostyyy26 explică:

Iti multumesc foarte mult pentru raspun Tectonik.Chiar imi este de mare ajutor mersi!