| oligarhul a întrebat:

acum 2 ani si jumatate am avut un accident cu masina. eram undeva pe camp (pe un drum agricol), si intr-o curba mi-a aparut un scuter pe sensul meu de mers( deci mergea pe partea stanga. am franat dar l-am lovit. victima n-a avut fractura dar s-a lovit tare la picior. acum dupa 2 ani jumate a venit sa-mi ceara despagubiri. mentionez ca la fata locului nu s-a prezentat politia deoarece era vb despre un drum agricol si nu rutier. a fost apel facut la 112 si in 2 ore m-am prezentat la politie. am dat o declaratie. este posibil sa mi se fi deschis dosar penal fara sa stiu? mai poate inculpatul la 2 ani dupa accident sa depuna plangere impotriva mea? (eu stiam k in maxim 2 luni de la producerea incidentului)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu puteau sa inceapa urmarirea penala fara sa fii instiintat si sa-ti aduca la cunostinta invinuirea.
Nu este o infractiune la legislatia rutiera, eventual la lovire sau alte violente conform art.180 Cod penal. Pentru aceasta infractiune este prevazuta plangerea prealabila si aceasta trebuie facuta in maximum 2 luni de la cunoaterea faptuitorului.