| Darius995 a întrebat:

Am lucrat la o firma si postul meu s-a desfintat si mi-au spus sa bag somajul. Am o intrebare, eu sunt si pensionar (nu este pensie de urmas, invaliditate, de boala. Este pensie normala ca am implinit varsta si am avut grupe de munca) pot sa beneficiez si de somaj si de pensie? Daca da/nu va rog un raspuns si cu paragraful din lege unde este apecificat. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind pensionar pentru limita de varsta nu poti beneficia de indemnizatie de somaj.
Conform L.76/2002, citez:
"IV. şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
  a) este în căutarea unui loc de muncă de la vârsta de minimum 16 ani şi până la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;"