| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul unui avocat sau de ajutorul cuiva care stie situatii >asemanatoare eu lucrez la o firma de transport international, salariul il primesc atunci cand vin din cursa, daca ies lipsa la motorina, eu platesc totul (totul ok pana aici), dar am iesit gaura intr/o luna 900l, exagerat de mult, le/am spus sefilor dar au spus ca am furat/o eu, insa eu cred ca a fost furata de altcineva... Mi/au spus sa/mi iau toate ``catrafusele`` din masina si sa plec. Au trimis pe altu in cursa tot pe masina aia sa vada daca e furata sau chiar are problema masina. Si el a iesit in lipsa. Dar care cu adevarat problema, ei nu mi/au dat salariu pe cursa aia (despre care am spus), pe motiv ca/mi inchid dosaru ca nu m/am prezentat la munca (dar ei au spus sa nu mai vin), in schimb imi cer sa/mi dau demisia si sa declar ca am avut lipsa 900l. Acum eu nu stiu ce sa fac, sa semnez? Mentionez ca n/am avut concediu niciodata,

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu consideri ca ai dreptate si poti proba cele spuse atunci nu-ti da demisia si pentru salariu poti sa-i dai in judecata.
Nu trebuie sa semnezi nimic, ca sa te pedepseasca disciplinar si sa-ti poata desface disciplinar contractul de munca trebuie sa urmeze o procedura, inclusiv o cercetare prealabila si administrarea unor probe. Daca nu fac asta decizia de desfacere a CIM este nula.
Poti sa-ti ceri si concediul de odihna.