| stefstefansteff123 a întrebat:

Se pare ca iar am o problema la locul de munca, pe data de 08.12. 2023 m-am angajat la o firma, i-am anuntat din timp ca voi avea nevoie de o zi libera pe 29.12 pentru a sustine traseul la scoala de soferi. Totul bine pana ieri, mi s-a transmis ca trebuie sa recuperez desi eu imi luasem liber, nu mi-au dat sa semnez concediul desi pe 29.12 am venit la munca pentru o ora. Este legal asa ceva? Eu oricum mi-am dat demisia si mi-au spus ca luni, fiind ultima zi imi vor aduce cererea de concediu sa o semnez abia pe 08.01. 2024

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu depus cere de concediu și nu ai semnat înseamnă că nu ai avut concediu și trebuie să recuperezi ziua

| mihai69 a răspuns:

Dacă ți-ai luat o zi liberă, e corect să recuperezi.
Dacă ți-ai fi luat o zi de concediu, trebuia să fi făcut cerere în acest sens și să fie aprobată. Doar în cazul acesta nu era necesară recuperarea.
Fatul că îți dai demisia după doar atâta lucru denotă superficialitate și s-ar utea să aibă repercusiuni pe viitor.

| stefstefansteff123 explică (pentru mihai69):

Daca tu asta ai inteles din ceea ce am spus eu pe scurt, denota o minte de pensionar cu mileu pe televizor. Mi-am dat demisia pentru ca nu mai fac fata de programul Luni-Sambata 8 ore. Conditiile nici nu le cunosti asa ca iti recomand sa iti exersezi scrisul in alta parta.

| mihai69 a răspuns (pentru stefstefansteff123):

Cam greu să pun mileu pe TV LCD...

| KovacsB a răspuns:

Ti-au dat liber si tot nu esti multumit.
Liberul se recupereaza.
De unde concediu daca tu ai lucrat doar doua saptamani?
Bina ca au scapat de tine.
Spor la munca!

| Bogdan0783 a răspuns:

Daca ai cerut liber atunci sunt 2 variante, 1 se recupereaza, 2 fara plata. Daca cereai concediu, cazul in care dispuneai de zile, atunci se lua o zi de concediu si nu mai trebuia sabrecuperezi sau fara plata