| cors a întrebat:

Am nevoie de cateva lamuriri cu privire la aspectul juridic al unor situatii, las punctual mai jos:

1. Pentru deschiderea unui centru de meditatii/alte cursuri alternative (ex: social media, graphic design, design floral etc.), ce forma juridica este cea mai recomandata?
2. Ce calificari sunt necesare pentru: adminiatratori ( in cazul srl) si pentru personalul didactic ( e imperios sa existe calificari pedagogice sau e suficient sa aiba calificari acreditate in domeniul in care predau, de ex. Calificare designer floral.
3. Avand in vedere ca institutia in speta este de natura privata( centru cursuri) e necesar vreun aviz al ministerului educatiei? Dar alte avize?
4. Pentru a preda mai multe materii scolare( fiind centru de meditatii) am nevoie de calificari pedagogice, este suficienta o diploma de formator? Am repetat, cu cateva adaugiri.
5. Ce parere aveti de forma juridica de ong daca mecanismul ar fi urmatorul: se ofera meditatii platite pentru x elevi, in urma carora banii vor fi investiti pentru a preda meditatii gratuite elevilor care nu isi permit/ elevilor din centre de plasament etc? Tin mult la acest aspect de csr, vreau sa stiu daca m.as afla in legalitate sub forma unui ong, am voie sa fac aceste activitati comerciale ( meditatii platite) in indeplinirea scopului principal? Banii evident for fi utilizati pentru plata salariilor etc. Iar donatia consta in meditatiile gratuite per se. Daca nu, ca srl as avea vreun beneficiu in urma acestor acte de csr?(taxe impozite etc)
Multumesc anticipat, ofer funda.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie sa infiintezi o societate, cel mai bine SRL si sa obtii autorizarea de la MEN.
Ce vrei tu nu se poate organiza ca ONG (asociatie sau fundatie).
Cei care vor preda trebuie sa ai ba o calificare in materia pe care urmeaza s-o predea.