| Xenoverse a întrebat:

Prietena mea lucreaza 8 ore pe zi la o fabrica de paine, iar eu sunt cu dizabilitati si primesc pensie de handicap de tip gr. 2, oare as putea sa ma angajez si eu la fabrica unde lucreaza prietena mea?

Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de handicap, doar pensie de invaliditate.
La invaliditatea de gradul II se presupune ca nu ai deloc capacitate de munca dar te poti ingriji.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 69. În raport cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă şi a capacităţii de autoîngrijire;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu păstrarea capacităţii de autoîngrijire;
c)de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, persoana putând să presteze o activitate profesională, corespunzătoare a cel mult jumătate din timpul normal de muncă."
Daca ai fi apt de munca intr-o oarecare masura s-ar putea sa fii angajat dar, in acelasi timp, sa fii incadrat in gradul III de invaliditate si sa poti lucra cu jumatate de norma.
In orice caz poti incerca, daca chiar vrei sa lucrezi, n-ai nimic de pierdut, doar de castigat.

| SomethingFunni a răspuns:

Gradul "accentuat" are multe forme. Tot tu ar trebui sa stii daca poti sa prestezi munca continua timp de 8 ore in fiecare zi.

| UnuPentruAltu a răspuns:

Mai bine nu ai mai lucra absolut nimic, în semn de protest fiindcă ești încadrat într-un grad de handicap.

| RegeleTauIonut a răspuns:

Nu e indicat pentru tine stintific vei inspira vapori de la Paine si sunt toxici omule citeste pe net sanatate multa sa ai