Întrebare recomandată | mihai03081998 a întrebat:

Am o intrebare. Cand lovesti o masina de ce este obligatoriu sa o declari la politie? Daca nu o duci ce se poate intampla?
Pentru ca i-am lovit masina lu' tata si nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice accident auto trebuie raportat la politie pentru a putea sa primesti autorizatia de reparatie. Mai nou poti face o intelegere amiabila, daca nu e accident cu victime si sunt doar 2 masini implicate si nu e nevoie de politie, doar de asigurare care iti da si dovada pentru reparatie.

Reparatia oricarei masini fara dovada de la politie sau asigurator este infractiune si se pedepseste cu inchisoare, lucrurile astea ar trebui sa le stii ca presupun ca ai carnet de vreme ce te ai suit la volan si ai busit o masina

| mihai03081998 explică (pentru suntserios):

Ms fain. Dar eu nu am zis ca am sau nu am carnetwinking

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu anunti accidentul la politie atunci nu obtii dovada de reparatie si este si contraventie pentru tine si ar fi infractiune pentru cel care ti-o repara fara dovada de la politie.

| Wehrmacht a răspuns:

Deoarece trebuie sa se stie cum s-a intamplat. Daca nu ai acea dovada ca nu ai lovit pe nimeni si nu ai fugit dupa ce ai lovit o alta masina nu o poti repara la service.

| User2 a răspuns:

Frate eu stiam ca asta e doar cand vrei sa fii despagubit de casa de asigurari dar daca e din vina ta..nu cred ca e nevoie.Asta este doar o parere si are caracter informativ.

| suntserios a răspuns (pentru User2):

Casa de asigurari se ocupa de asigurarile de sanantate nu are nicio treaba cu masinile. Informatia ta e cu caracter dezinformativ nu informativ

| vavitza a răspuns:

Cel mai bine vorbeste cu tatal tau, el te ierta si o sa stie ce sa faca in acest caz. Nu ii ascunde adevarul pentru ca nu e corect sa il minti, el o sa stie sa reactioneze in asa fel incat sa nu fie probleme. Mult noroc!