| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, am o intrebare pentru cei care stiu ceva politica. Daca Ucraina intra in UE, asta va insemna ca restul tarilor UE sa intre in razboi de partea Ucrainei, sau doar la NATO se aplica conditia asta? Am auzit pareri impartite si nu am reusit sa gasesc nimic oficial.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inseamna asta, UE nu este alianta militara, doar NATO este.

| RoCkKiD a răspuns:

Teoretic nu e asa. UE e o uniune politica cu valente militare limitate. Nato este o alianta militara unde se aplica ce ai zis tu.

Acum, in practica, oricum tarile europene sprijina Ucraina cu armament deci pozitionarea s-a facut deja si, cel putin indirect, UE a intrat in razboi de partea Ucrainei.

| Trixt3r a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti lucruile, pentru ca in acest conflict exista doua realitati total diferite.

Spre exemplu, din punctul de vedere al unui Rus, Rusia este egala cu America, pentru ca in America poti sa protestezi impotriva lui Trump si la fel si in Rusia.

Propaganda Rusa are un mod special de a modela realitatea si modul ei de interpretare.

| Trixt3r a răspuns:

Cred ca ai gresit thread-ul happy

| TheDarkDragon explică:

Ce bagi tata ca vreau si eu

| Mavni a răspuns:

Ucraina este deja in UE de ieri. S-a aprobat de urgenta.
Dar numai daca va intra si in NATO (si va intra azi sau maine, tot in procedura de urgenta), abia atunci va fi ajutata de armatele tarilor membre NATO. Mi-e teama de acea zi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mavni):

Ucraina este deja in UE de ieri. S-a aprobat de urgenta.
De unde ai informația?

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Nu este in UE, doar s-a aprobabt aderare prin procedura de urgenta.

Pana la aderare mai e. happy

| Mavni a răspuns (pentru sadrian46):

De la stirile protv.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mavni):

Pe aceste știri nu rezultă că Ukraina a fost acceptată în UE.