| Veninul a întrebat:

Salut, am o intrebare, pot sa port la mine copie dupa buletin si dupa permisul de conducere cele originale le las acasa ca nu as vrea sa le pierd?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La control se solicita actele originale, altfel vei fi amendat.

| darrio2007 a răspuns:

Poti dar risti sa-ti iei amenda pentru ca nu le prezinti pe cele originale. Trebuiesc actele originale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti asumi amenda, le poti lasa acasa.

| Veninul explică (pentru suntserios):

Tare serios esti ma mir de unde atata seriozitate la tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să nu le pierzi.
Actele și banii nu se pun în același portmoneu.
Actele se pun în portmoneu la piele, ascuns.
https://www.travelkit.ro/ro/portofel-secret-gat.html

| Goete a răspuns:

Poti sa le lasi acasa si fara sa porti copie. De putut, poti.

| Felys a răspuns:

Atata timp cat esti sofer si un politist iti cere actele, ai obligatia sa i le dai in original, altfel risti sanctiuni, deci nu poti sa folosesti copii

| Iunix a răspuns:

De ce nu le laşi în maşină?

| Veninul explică (pentru Iunix):

Schimb vreo 4 masini pe zi asa ca...

| CarcotasulVesel a răspuns:

Ambele acte au foto cu tine pe ele
in teorie la un act FARA FOTO (cum ar fi certificatul de nastere) se accepta copie LEGALIZATA, insa cum nu am auzit de copie legalizata la un act cu fotografie (chiar daca e la fotocopiator), atunci nu poti, trebuie sa aiba cum sa te identifice dupa fotografie, si sa fie oficial in acelasi timp, altfel poti sa fii talibanul vesel care a omorat proprietarul si a furat masina dupa care a facut o copie la misto (cu o poza pusa peste poza originala, ca nu se observa dupa ce e fotocopiata)

Răspuns utilizator avertizat
| Ellenaella95 a răspuns:

La control ti se vor solicita actele in original, nu copii, asa ca nu le poti lasa acasa.