| LupuMarianD2 a întrebat:

Salut, am o problemă cu locul de muncă, momentan sunt angajat la o firmă de merchandising de 1 an și 2 luni și sunt plasat la un magazin unde este un sef de raion care nu mă place, este ultimul om, nimeni din raion nu îl suportă și acum ultima data vezi doamne s-a enervat că mi-am luat liber vineri. Am vorbit cu șeful meu și i-am zis că nu vin vineri și se oftică că de ce nu i-am zis și lui că îmi iau liber și s-a enervat și a vorbit cu șeful meu și a zis că nu ma mai primește la magazin cică "nu mai are nevoie de mine" și mă sună șefu acum i-am zis ce și cum și a zis că dacă asta nu mă mai primește nu am la alt magazin unde sa mă duc și posibil sa fiu dat afară. Acum întrebarea mea este, poti fi dat fara motiv? Am înțeles că pot să primesc compensație daca sunt dat afară fara motiv, ce sa fac in caz că o să fie nevoiți să mă dea afara?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca te vor concedia numai pentru atat, desi esti pe jumatate vinovat.
Codul muncii nu prevede nici o compensatie, poate este prevazuta de regulamentul intermediarului, asa ca acolo trebuie sa te interesezi.

| LupuMarianD2 explică (pentru Ioandelasal):

Jumate vinovat pentru ce?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LupuMarianD2):

Fiindca ai plecat fara sa anunti la locul de munca si au ramas descoperiti. Probabil nici intermediarul nu i-a anuntat.
Sa stii ca atat timp cat lucrezi intr-un loc de munca esti subordonat direct sefului de la respectivul loc de munca si nu intermediarului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Chiar daca te invoieste un superior, intr-un colectiv depinde fiecare de fiecare. Nu cred ca-ti dai seama cum s-a simtit seful mai mic cand a vazut ca are un om lipsa si nu stie de ce! Mai mult, daca te putea inlocui, trebuia sa stie si el. Eu daca as fi in locul sefului, care te-a invoit, te-as concedia sau ti-as face zile fripte pana iti dai demisia. Asa vei invata ca intr-un colectiv nu esti de capul tau ci esti in interdependenta.

| sierra1 a răspuns:

~s-a enervat că mi am luat liber vineri... posibil sa fiu dat afară, acum întrebarea mea este, poti fi dat fara motiv?~

păi cum să-ți zic... motivul e (aproape) evident. Cum adică ȚI-AI luat liber. Eu cred că liberul SE DĂ, cu aprobare de la șefu-tău. Ce zici de asta?

| LupuMarianD2 explică (pentru sierra1):

Pai da i-am zis la șef că nu vin și mi am luat liber ce nu e de înțeles? Mi am luat o zi de concediu poate așa se înțelege mai bine

| sierra1 a răspuns (pentru LupuMarianD2):

Adică șeful tău a aprobat cererea ta scrisă?

| sierra1 a răspuns (pentru LupuMarianD2):

" | LupuMarianD2: mi am luat liber ce nu e de înțeles?"

imi pare că tu nu ințelegi de nici o culoare cum se iau "liberele"

| Freya1 a răspuns:

Am înțeles ca i-ai spus ca nu mergi.Acum nu știu cum mai funcționează locurile de munca din ziua de azi, dar eu din câte știu nu poți doar sa suni și sa spui ca azi nu vi la munca.
Cred ca trebuie sa ai un motiv întemeiat, o urgenta medicala sau ceva plănuit din timp.Sa anunți patronul măcar cu câteva zile înainte ca ai o treba în ziua x.Ca sa nu mai spun de un concediu medical/foaie de boala etc.

Părerea mea e ca poate nu te vor da afara, dar dacă ai mai făcut din astea și ai un obicei...

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

E si el nemultumit de viata lui. Desi esti si tu vinovat, nu trebuia sa isi elimine furia lui launtrica pe tine. Asta e problema cu oamenii din ziua de azi. Am intalnit multe persoane la viata mea cu astfel de atitudine.

| LupuMarianD2 explică:

Nu am înțeles ce ai zis, mi am luat concediu o zi, poate așa se înțelege, și ăla șefu de raion se enerva că nu i-am zis și lui și el nu are nici o treabă cu firma mea nu e șeful meu nu e nimic doar că lucrez la el pe raion

| anonim3247 a răspuns (pentru LupuMarianD2):

El trebuie să pună alt om în locul tău pe tura ta și nu are de unde.