| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Fac facultatea si stau intr-un oras la un camin studentesc si mai stau cu inca un coleg mai mare in camera. Noi avem internet de la universitatea de care apartine caminu si facultatea la care invatam si ne conectam la internet cu numarul matricol de pe carnetele de student si cu parola si in fiecare camera se afla un fel de "priza" unde se baga cablurile de net, sunt 2 locuri unde se baga firele dar merge numai un fir ca celalat e pentru telefon si colegu ala a meu imi cere bani sa imi bag firu de la net cand am nevoie sa ma conectez la internet, si mi-a zis ca daca cumpar cumva un dispozitiv de ala care sa se bage in mufa aia pentru internet care are 2 gauri pentru mufele de la cablurile de net imi cere bani pe chestia asta. Va rog eu dati-mi un sfat ca va dau fundite si ce vreti voi va rog eu frumos, am si lucrari de facut si referate pentru la facultate si am ajuns sa merg la sali de internet cand am nevoie sa imi caut ceva pe net. Va rog dati-mi un sfat macar cum sa fac sa il prind in flagrant cand imi cere bani sa ii fac reclamatie la directoru caminului va rog eu frumos. Dati-mi un sfat, ce sa fac? Asta imi cere bani 10 lei pe zi ca sa pot sa intru pe net. Nici nu are voie sa faca asta si totusi o face si daca ma duc sa ii fac reclamatie, fara sa am martori sau veo dovada ca imi cere bani tot eu ies de vinovat ca ala a lins in c*r acolo pe diretoru caminului si pe administrator si se are bine cu aia, dati-mi si mie o idee va rog eu frumos. Ce sa fac? Cu router wireless nu am voie in camin, scrie si regulamentu.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inregistreaza-l cu telefonul mobil si da-l pe mana politiei. Nu este legal sa-ti ceara bani daca nu are chitanta si nu este reprezentant legal al facultatii (universitatii). Nici nu trebuie sa-l reclami la facultate. Il ia politia la intrebari. Sau mergi la un procuror din localitate. Trebuie sa fie in oras.