| Anonim53220 a întrebat:

Am o problema si am nevoie de raspuns rapid si cu dovezi din lege.
Ieri de ziua mea s-au pus story-uri pe Instagram (imagini care dupa 24h dispar automat) iar unul din ele continea fata unui cadru didactic de al meu EDITAT in poza...adica peste poza in care eram eu s-a editat si s-a lipit fata unui cadru didactic. Am distribuit pe story-ul meu aproape toate acele postari inclusiv acea imagine, iar profesorul m-a amenintat pe mine si pe acel coleg ca ne da in judecata si ca vom plati daune morale, ca ne vom vinde bunuri sa platim etc. Eu nu am avut nicio intentie, totul a fost la amuzament din partea colegului, iar eu nu mi-am dat seama.
Tin sa mentionez ca fata profesorului a fost decupata dintr-o imagine deja publica pe o retea de socializare a acelui profesor.

Cat pot costa daunele morale din o poza editata, publicata fata a stii, fara rea intentie, pentru 24h?

Rog seriozitate, si daca se poate dovada din lege

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce legatura are postarea ta cu aceasta categorie?

| Anonim53220 explică (pentru darrio2007):

Scuze, dar nu am stiut in ce categorie sa pun, asa ca am ales-o pe cea mai populara

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonim53220):

De-aia ai si atat de multe raspunsuri. Categoria e populara datorita profilului pe care il are. Ori tu ai cam picat ca musca in lapte cu intrebarea asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca se ajunge la judecata la Tribunal, pentru defaimare, se pot cere sute de mii de euro.
Asa ceva nu ai voie sa faci, decat cu acordul persoanei, deci a fost clar cu rea intentie, odata ce v-ati ocupat sa decupati imaginea profesorului si sa o faceti publica pe un site online, discreditandu-l si ridiculizandu-l.
Asta este grav si se pedepseste conform legii.

| Anonim53220 explică (pentru Violleta2022):

Ai dramatizat mai mult decat profa happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți șterge asta de pe net.
Nu scrie în lege asta.
Proful poate cere daune morale și 100000 lei.
Dar el trebuie să dovedească că tu ești făptașul, iar judecătorul să decidă ca i-ai produs daune de atâta.
Așa că proful era nervos și v-a amenințat ca să se descarce.
La ce te poți aștepta, dacă el a copiat ce a văzut pe net, ca să aibă o dovadă, scăderea notei la purtare, și să te hărțuiască cu note mici, corigență. Dar dacă e om rezonabil, discută cu el.