| justme2019 a întrebat:

Am primit o amenda pentru aruncarea unui rest de tigare. Ce sanse sunt ca aceasta sa se anuleze in cazul unei contestatii? Precizez faptul ca descrierea faptei este exagerata.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sansele sunt de 50%, tu vrei asta, bineinteles daca faci plangere contraventionala, totul este sa vrea si judecatorul.
Plangerea trebuie facuta la judecatorie, in termen maxim de 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.

| justme2019 explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa stiu, in cazul in care am semnat procesul verbal mai pot face contestatie?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru justme2019):

Sigur ca mai poti face, nu exista nici o interdictie.

| justme2019 explică (pentru Ioandelasal):

Descrierea faptei este in felul urmator: "A fost depistat aruncand restul de tigara pe domeniul public in zona mai sus mentionanta provocand indignarea cetatenilor din jur ".
Eu nu am vazut nici un cetatean sa para indignat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru justme2019):

Va trebui sa dovedesti ca este adevarat ce spui, altfel plangerea contraventionala o sa-ti fie respinsa.

| justme2019 explică (pentru Ioandelasal):

Cam cum as putea sa fac asta? La rubrica alte mentiuni am scris ca nu mi-am dat seama.

| justme2019 explică (pentru Ioandelasal):

De asemenea ultimele doua cifre din seria buletinului nu sunt lizibile (sunt scrise peste literele de tipar ale procesului verbal).

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru justme2019):

Atunci ai recunoscut fapta si n-ai nici un motiv sa faci acum plangere contraventionala.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru justme2019):

Nu este un motiv de nulitate a p.-v.c.