Întrebare recomandată | Sara2 a întrebat:

Lucrez la o firma si am contract de 4 ore pe zi, dar eu lucrez 11 ore zilnic, i-am zis sefului ca imi dau demisia, iar el insista ca trebuie sa stau in preaviz 30 zile (in contract scrie 15 zile preavizul), i-am zis ca eu in 4-5 zile imi termin preavizul, deoarece lucrez mai multe ore pe zi, ne-am certat urat de tot, si tot imi spune ca eu trebuie sa mai lucrez inca 30 zile, acum nu stiu ce sa fac, sunt complet debusolata, ce imi poate face daca nu ma mai duc de maine deloc? ca el oricum considera ca preavizul imi este 30 zile cu 11 ore pe zi, eu mi-am gasit de lucru in alta parte dar nu vrea sa ma lase sa plec din firma
ce ar putea sa imi faca daca eu de maine nu ma mai duc?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca in contract scrie preaviz de 15 zile atunci trebuie sa respecti contractul. Nu trebuie sa mergi 30 de zile. Oricum, conform Codului muncii, termenul de preaviz nu poate fi mai mare de 20 zile lucratoare, pentru salariatii cu functii de executie.
2. Daca ai lucrat ore suplimentare si poti dovedi asta cere sa ti le plateasca. Spune-le ca-i reclami la ITM si ca-i dai in judecata daca nu te platesc.
3. Daca nu respecti preavizul de 15 zile atunci iti poate desface disciplinar contractul si te-ar putea afecta la o noua angajare, daca iti cere recomandare de la vechiul loc de munca.

| mgtow a răspuns:

Si azi daca pleci nu poate sa-ti faca nimic pentru ca stie ca te obliga 11 ore pe zi sa bagi la munca si nu isi risca pielea sa plateasca dita mai amenda.

| darrio2007 a răspuns:

Fa cerere pentru demisie la zi fara preaviz si nu are ce-ti face.

| waXonwaXoff a răspuns:

Si tatal meu se afla in cam aceeasi situatie, poimaine termina si el. Daca nu te mai duci maine, te trece cu I la cartea de munca, adica Indisciplinat, ceea ce nu e mare lucru in ziua de azi din cate am inteles de la tatal meu.

| Sara2 explică (pentru waXonwaXoff):

Deci daca mi-l desface nu ma afecteaza cu nimic? la alte angajari? problema e ca el ma obliga sa stau 30 de zile

| waXonwaXoff a răspuns (pentru Sara2):

Sincer,nu stiu.Nu e obligatoriu sa treci asta in CV dar nu sunt sigur daca va afecta sau nu.

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca in contractul tau(partime)sunt prevazute 4 ore, el nu re respecta cotractul! Doar la un cotract full time poti sa prestezi ore suplimentare si sa fi platita in plus.
In ceea ce priveste preavizul, teoretic se sta doar 15 si doar 4 ore pe zi, restul de 4 ai dreptu sa-ti cauti de munca! Daca aveai peste un an la ei, in cel mai rau caz nu iti dadeau toate actele care aveai nevoie.In principiu te incurca cu decizia si actele pentru somaj, asta daca aveai un an.Deci,stai linistita, din punct de vedere legal, n-are ce sa-ti faca! Eu am procedat la fel, daca stateam in preaviz, pierdeam un loc de munca.

| BiuL a răspuns:

Nu inteleg cum te poate obliga sa stai 11 ore pe zi acolo ca doar nu te leaga cu lanturi? Data viitoare cand trec cele 4 ore de program te duci frumos si ii spui ca s-a incheiat programul tau pe azi si pleci acasa, daca zice sa mai stai ii spui ca ok si ca astepti plata pentru orele suplimentare muncite, si ca daca nu se conformeaza maine la prima ora ii faci reclamatie la ITM.
Daca in contract scrie ca preavizu` de 15 zile discutia asta e fara sens. Maine ii scrii preavizul i-l dai, ii amintesc ca in contract e stipulat clar termenul de 15 zile de preaviz, mai mergi acele zile si dupa aia gata nu mai are ce comenta.
Ce iti poate face in cel mai rau caz? Te da afara ca nu vrei sa lucrezi ore suplimentare? Te duci la inm, te da afara ca nu ai preaviz de 30 de zile, te duci frumos cu contractul individual de munca la itm sau in cel mai rau caz daca te da afara. pana la urma e ceea ce vroiai.
Nu te mai stresa atata si nu te mai lasa calcalata in picioare, seful se poarta asa, ca un tiran, pentru ca are cu cine si vede ca merge, fii un pic mai hotarata si mai directa, ca nu ai ce sa patesti, avand in vedere ca intentionezi sa renunti la acest job.

| Zenithf a răspuns:

Te duci, asta sa faci. Dupa ce iti expira cele 2 saptamani (15 zile) de la instintare, in care, apropo, erai obligata sa stai numai jumate din norma, adica 2 ore, nu 11. Si cum spune si domnul avocat, de asta exista un ITM in fiecare judet, ca sa se ocupe (printre altele) si cu cazuri din acestea de abuzuri din partea angajatorilor.
Problema este - ai facut o cerere in scris, datata, pentru incheierea contractului de munca, si a fost semnata de parnaiasul asta de sef, ca altfel nu ai nici o dovada si poate sa te tina in 'preaviz' cat vrea muschii lui... asta daca te intimideaza acel "I" pe care poate sa ti-l dea. :p

| sonya a răspuns:

Buna,

Off ce ti-e si cu oamenii astia. Prietenul meu a avut aceeasi problema. Contract incheiat pe 4 ore si statea zilnic cate 8 ore. A plecat fara preaviz. A spus frumos ca nu mai suporta si nu s-a mai dus.

Revenind la tine, conform codului muncii, daca detii o functie de executie preavizul este de 20 de zile lucratoare. Daca in cadrul firmei se folosesc pontaje cu care tu poti demonstra ca ai stat 8 sau 11 ore la munca, atunci ar fi bine sa le folosesti.

Totusi, daca nu te duci iti va desface contractul de munca disciplinar si atat.

Nu te afecteaza decat daca ai nevoie de recomandari de la acel loc de munca, in rest nu iti poate face nimic.

Inainte, cand existau cartile de munca era alta situatie daca iti desfacea contractul de munca asa.

Asa ca, i-ati documentele de acolo si fugi la noul loc de munca. Nu vrei sa te mai duci, nu te mai du. Mai ales ca acesti angajatori nici nu isi merita angajatii.

Pa, pa.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

La urmatoarea discutie cu acest escroc, pune-ti telefonul pe inregistrare, iar dupa ce inchei cele 15 zile, depune o plangere la ITM.E bine daca mai gasesti pe cineva in situatia ta.Asemenea,,bastani,,exista si ar cam trebui starpiti.

Răspuns utilizator avertizat
| Estera123 a răspuns:

Eu nu inteleg un lucru. Lucrez 11 ore pe zi. Pai bun, dar cine te obliga? Nu stiu ce unde anume lucrezi tu si ce faci, dar u cred ca iti inchide usa si ti-o deschide d-abia dupa 11 ore. Dupa cele 8 ore, pleci frumos, il lasi cu acte sau ce ai tu de facut si gata.
Cat despre orele deja lucrate nu ai decat sa ii ceri sa ti le plateasca, desi nu cred ca te va ajuta intr-un fel, ori sa il dai in judecata. Probabil ai colegi, de preferat care nu mai lucreaza (pentru ca dupa aia sigur isi pierd locul de munca) care sa te ajute cu o marturie in legatura cu orele suplimentare, ori daca lucrezi pe calculator cu programe, iti poti scoate anumite hartii in care sa arate ora la care ai inchis calculatorul.

| StartingANewLife a răspuns:

Asa cum a spus Ioandelasal big grinaca nu respecti preavizul de 15 zile atunci iti poate desface disciplinar contractul si te-ar putea afecta la o noua angajare, daca iti cere recomandare de la vechiul loc de munca.
In realitate, nu vei avea nicio problema daca pleci. Chiar daca ti se desface disciplinar contractul de munca, nu are cum sa te afecteze la noul locul de munca. Aproape niciun angajator nu cere recomandari de la fostul loc de munca, si daca o va face, ii vei putea explica foarte usor situatia, doar ai plecat pentru noul job, nu din alte motive.
Si eu am facut la fel, si nu s-a intamplat absolul nimic.

| sefultau a răspuns:

Hai sa iti explic. 15 zile daca asa e trecut in contract din care esti obligat jumatate din program. deci nu trebuie sa stai 8 ore doar 4. in celelalte 4 '' iti cauti de munca '' exista un articol in codul muncii unde poti pleca cu demisia la zi prin intelegere de comun acord cu seful tau. si daca ai probleme mergi la ajofm happy si fale o plangere! happy succes

| sandystar a răspuns:

Eu cand am lucrat am semnat demisia in acord cu firma si in aceeasi zi am si plecat. Trebuie sa existe o solutie si pentru tine

| larsfirro a răspuns:

Daca nu ai functie de conducere poti pleca in 15 zile nu mai mult

| andrafrumusica505 a răspuns:

Nu iti poate face nimic si daca in cel mai nefericit caz iti face ceva te adresezi sindicatului. nu te poate tine cu forta. ai drepturi!