| anonim_4396 a întrebat:

Am primit o rambursare pe card pentru un produs pe care nu l-am cumpărat de fapt, după ce i-am spus curierului sa-l trimită înapoi pentru ca nu mai vreau produsul respectiv, la câteva zile am primit un e-mail de la firma respectivă ( H&M) cum sa îmi actualizez datele bancare în cont pentru rambursarea banilor. Surpriza a fost ca ei chiar mi au băgat bani în cont, oricum, este o suma foarte mică... As avea ce să pățesc în acest caz?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar dacă suma a fost virată greșit, iar greșeala le aparține, acea sumă mică este a lor.
Dacă utilizezi sume care nu îți aparțin, livrate greșit în contul tău aceasta este infracțiune.
Astfel este bine să te clarifici cu el printr-u email explicând cât mai precis ce s-a întâmplat. Scoți extras de cont bancar și atașezi copia. Și întrebi clar dacă este cazul să restitui suma. Dar răspunsul este da, căci nu sunt banii tăi. Dar ai făcut acest demers pentru ei de luare la cunoștiință. păstrezi emailul și trimiți banii înapoi cu specificația, restituire sumă virată greșit, chiar dacă este mică.