| tudorykul a întrebat:

Am pus un bilet la pariuri si a fost castigator. Am fost sa scot banii. M-a pus sa imi completez cnp si numele. Acum vine dilema mea. ce se intampla cu acele date personale ale mele? Trebuie sa depun declaratii si tot felul de nebunii la anaf? O sa vina ceva prin posta?

Răspuns Câştigător
| EvilMayDie64 a răspuns:

Sa inteleg ca e prima oara cand castigi la pariuri? Poti sa stai linistit, nu se intampla nimic de genul, aia de la casa de pariuri doar te au acolo in evidenta sau ceva. Sa se asigure ca ai peste 18 ani, pentru ca sunt multi minori care obisnuiau sa bage la pariuri sau aparate, si sunt si ei verificati, daca respecta legea, doar risca amenzi uriase daca se descopera ca au lasat minori sa parieze.

| tudorykul explică (pentru EvilMayDie64):

Nu. tocmai. ca nu e prima oara... am mai scos de atatea ori. am scos o data de la super bet si nu mi-au cerut nimic. acum de la getsbet mi-au cerut. de aia am intrebat ca mi s-a parut ciudat. De atatea ori nu mi s-a cerut nimic si acum mi se cere. Ca am citit pe alte site-uri si scria ceva de declaratia 200 pentru cei care pariaza la distanta sau joaca poker, ceva asemanator si ma gandeam daca se aplica si in cazul meu.

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru tudorykul):

Cand am fost la un pas sa ma angajez la Superbet, cei de acolo mi-au zis ca procedura asta cu verificarea datelor e obligatorie. Doar ca operatorii o fac asa, ocazional, ca na, suntem in Romania. Nu e nimic de genul pariatului la distanta sau poker-ului.

| tudorykul explică (pentru EvilMayDie64):

Deci sa inteleg ca nu o sa ma trezesc cu vreo chestie prin posta sau ceva ca sa trebuieasca sa umblu cu declarstii?

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru tudorykul):

Nu o sa trebuiasca sa umbli cu nici un fel de declaratie. E doar o procedura prin care le e verificata lor clientela sa vada daca castigatorii la pariuri au minim 18 ani.

| tudorykul explică (pentru EvilMayDie64):

Super. Mersi frumos.

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru tudorykul):

N-ai pentru cewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

Man, nu dezinforma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorykul):

E vorba despre Declaratia Unica. cei de la companiile de pariuri la care ai castigat sau vei castiga vor trimite catre ANAF date despre toate castigurile si toti castigatorii si apoi acestia din urma vor plati impozit pe castiguri.

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca faci biletul in agentie, impozitul ala pe castig e inclus in bilet, se scade din castig. E la mintea cocosului, cand inmultesti suma de bani cu cota si observi cum castigul potential e cu cativa lei mai mic decat ti-a iesit tie pe hartie. Cine, cum dezinformeaza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

Beibi, tu vorbesti, aici, despre taxa de procesare a biletului. e la mintea cocosului!

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru anonim_4396):

Beibi, joc la pariuri de ani de zile, am avut si castiguri de peste 1000 de lei si i-am primit pe toti in mana, nu m-a sunat nici necuratu' sa-mi puna sechestru pe ei. Impozit la ANAF e doar pentru pariatul ONLINE, la agentie n-ai nici o gara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

Gara la agentie? Vine trenul pe acolo? Bubishor, nu joci la pariuri. Daca ai juca, ai sti si care este sistemul. Tu nu vezi ca nu esti in stare sa i lamuresti pe om de ce a fost nevoie de datele lui personale in agentie!?

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite-te in jur, la sectiunea asta de raspunsuri, nu vezi ca esti singurul care sustine ca platesti impozit pentru castigul la agentie? Off... las-o balta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

Iubitzel, pentru orice castig se plateste impozit. Welcome to Romania!

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, a existat in Parlament un proiect de lege pentru un impozit special, pe aerul respirat.

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar online se depunde declarație la anaf
dacă ai scos la agenție, n-ai treabă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depui declaratie ca sa platesti, apoi, impozit. Cash sau cu cardul.

| Stropdeploaie a răspuns:

Am auzit cazuri in care multi castigatori s au trezit cu scrisori de la ANAF! Deci daca ai castigat vreo suma mare. este posibil sa te trezesti cu o placinta de la anaf!

| tudorykul explică (pentru Stropdeploaie):

E castig de 63 de lei laughing))

| anonimus12311 a răspuns:

Pur si simplu iti cere datele personale ca sa le verifice sa vada daca ai peste 18 ani, nu se intampla nimic cu ele, stai linistit