| r00t1ng a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, am un frate bolnav, a facut accident vascular etc are pensie, e o situatie mai naspa in familia lui, nevasta vrea sa il lase, au casa amandoi si o fetita impreuna, chestia este ca el este trecut pe numele ei si vrea sa se judece, el ce ar avea de castigat? Fiind bolnav cu pensie, acte etc? Ii se face dreptate nevestei si fetitei? Adica averea si astea cum se imparte? Ms

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La divor se impart toate bunurile dobandite in perioada casatoriei, de regula in mod egal, daca nu se dovedeste o contributie diferita la dobandirea acestora.
Daca au dobandit casa in perioada casatoriei aceasta ramene unuia dintre fostii soti, conform intelegerii dintre ei sau hotararii instantei de judecata (daca nu se inteleg), urmand ca cel care a ramas in casa sa plateasca celuilalt o suma de bani reprezentand valoarea a jumatate din casa sau a partii care i-a revenit din aceasta.
Fetitei ii va fi stabilit domiciliul la un parinte, de regula la mama, urmand ca tatalui sa-i fie stabilit un program de vizitare.
La divort ori dupa aceea va putea solicita schimbarea numelui de familie, pentru a reveni la numele avut anterior casatoriei. Dupa aceasta va trebui sa-si schimbe cartea de identitate si sa anunte aceasta peste tot unde a fost inscris cu CI anterioara.

Bula
| Bula a răspuns:

In caz de divort, bunurile (si datoriile) dobandite impreuna in timpul casniciei se impart in 2 parti egale, intre (fostii) soti.
Copilul ramane la parintele stabilit de comun acord sau de judecatorie.
Bunurile dobandite d-in afara casniciei nu se impart, ramanand celu/ei care le-a dobandit.
La divort, fratele tau poate cere redobandirea numelui anterior casniciei. Evident, toate institutiile (unde este luat in evidenta) trebuie instiintate despre schimbarea de nume.