| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare.
Daca i-am spart unui individ capul cu o rozeta fiindca a dat in prietena mea si am plecat acasa... el acum sustine ca o sa ma dea in judecata etc. exista posibilitatea sa patesc ceva, atata timp cat nu au existat martori, politia nu m-a prins cu ea la mine... mi-a spus doar ca doctorii i-au zis ca nu am avut cum sa ii sparg capul in halul ala cu pumnul gol

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Victima poate depune plângere la poliție dar și la parchet și nu mai susține sus și tare că nu te poate dovedi că l-ai lovit cu un corp dur, contondent, da?
Prietena ta nu are niciun certificat medical din care să reiasă că a fost agresată fizic, deci tu despre ce legitimă apărare vorbești?
Ești bun de plată acum!
Pa, pa.

Shin
| Shin a răspuns:

Putin probabil. Amenintarile astea cu datul in judecata sunt la ordinea zilei. Si daca spui ca ai sarit in ajutorul prietenei tale pentru ca a lovit-o, atunci sa te dea in judecata. Nu este ilegal sa ajuti pe cineva care este agresat.

Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Daca totusi crezi ca individul este hotarat sa o faca, cel mai bine ar fi sa mergi la o sectie de politie cu prietena ta si depui plangere pentru agresiunea lui asupra ei.

Numai bine,
Shin.

| JohnnyBi a răspuns:

Daca depune plangere o poate obliga pe prietena ta sa fie martor, deci ea va trebui sa spuna adevarul cu avertizarea ca juramantul depus ca martor este sanctionat de marturie mincinoasa.
este depasirea legitimei aparari prin incalcarea proportionalitatii apararii, dar mai ai o sansa la depasire (sa o gaseasca judecatorul ca fiind exoneratoare de raspundere penala, desi nu cred).
daca certificatul medico-legal iese in favoarea aluia, o poti pati rau de tot (cam 12 ani de puscarie) dar fiind presupun la prima abatere nu va fi vorba de atat.
daca doctorii isi dau seama ca nu ai avut mana goala este nasol, si de obicei isi dau seama, ca nu-s retardati.
daca depune plangere, ia-ti un avocat ca iese urat, sau roaga-te de el sa ajungeti la impacarea partilor, si scapi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca respectivul are un certificat medico legal si te da in judecata si mai are si un avoca bun poti ajunge si la inchisoare.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da, are un certificat, dar la faptul ca eu o am pe prietena mea care depune marturie ca a fost autoaparare? pe mine ma intereseaza daca poate dovedii ca i-am dat cu ceva in cap.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana ai sa ajungi tu sa demonstrezi ca e auto apare tot ti se face dosar penal de vatamare corporala. Ei nevoie de un avocat teapan care sa te scoata

| doctorandus a răspuns:

Daca o batea, intri la legitima aparare, atat ca dupa ce i-ai spart capul trebuia sa chemi Salvarea. Daca doar a injurat-o de mama, poti face parnaie, caci forta folosita trebuie pentru aparare trebuie sa fie proprotionala cu amenintarea.

| JohnnyBi a răspuns (pentru doctorandus):

A zis ca a dat in ea, deci a lovit-o. si vezi ca exista cauze de atenuare a raspunderii penale pentru depasirea legitimei aparari, cat si cauze de exonerare de raspundere penala. depasirea legitimei aparari este de 2 tipuri: legala si juridica, una exonereaza, cealalta este cauza de atenuare.

| Wehrmacht a răspuns:

Singura lui sansa o reprezinta niste posibili martori...Dar poate sa culeaga niste prieteni care sa fie pentru el.Tu o ai pe prietena ta ca martor. Daca sariti si va contraziceti unu' pe altu intre voi nu o sa duca nicaieri procesul ala ca nu-s suficiente dovezi.
In nici un caz nu sustine ca te-ai aparat.Mai bine spune ca s-a intamplat altceva daca n-au fost martori. Poate sa apara idiotenia aia cu "puterea apararii a fost cu mult peste puterea atacului" si o patesti.
Si nu conteaza ca a fost aparare.Nu aveai ce cauta cu aia la tine.O patesti daca se afla.Fa o poveste impreuna cu prietena ta. Daca este singurul martor si te sustine nu o sa patesti nimic. Aveti grija sa nu fiti imbarligati de curcani.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Wehrmacht):

De ce sa nu declare ca a aparat-o? legitima aparare este asupra ta sau a altei persoane, scrie in codul penal. tot acolo scrie ca martorii nu au voie sa aiba o parte, ca juramantul de martor depus este sub pedeapsa marturiei mincinoase. procurorii nu sunt retardati, cunosc oamenii, stiu cum sa afle adevarul. asa, fa-l sa inventeze ceva, ca in afara de loviri sa fie condamnat si pentru fals in declaratii sau alte infractiuni ce tin de obstructurarea infaptuirii justiei. nu mai da sfaturi complet pe langa ca il bagi in rahat pe saracul om.

| Wehrmacht a răspuns (pentru JohnnyBi):

Hai sa o luam asa...
Ala a dat in prietena lui(nici n-a zis ce a facut mai exact). Asta a scos o rozeta box care este ilegala si i-a spart capul aluia, folosind o forta mai mare decat cea cu care a fost atacata prietena lui. Daca declara asta de scapat oricum nu mai scapa fara mita.
Aia cu "afla oricum" este o idiotenie.Procurorul nu poate spune "lasa...stiu eu ca a mintit" fara vreo dovada.Acea dovada este martorul. Daca nu exista iar procurorul il baga din instict atunci o poate incurca si poate fi cercetat, pentru ca primul lucru la care te gandesti cand face asta este ca a luat mita sau a fost amenintat.Cu minciuna mai are o sansa. Daca nu face ca jeleul in fata aluia si nu incepe cu "jur ca nu i-am facut nimic, n-am fost eu" si alte fraze d-astea care striga "mint!" poate sa scape.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Wehrmacht):

Tu crezi ca procurorii sunt idioti? cunosc procurori care pot face un om sa recunoasca fapta folosind rabdare, creier si psihologie. daca ii pica un procuror bun, dupa ce se documenteaza scoate adevarul din el cum scoate o sonda titei din pamant.
faptul ca doctorii stiu ca nu avea cum sa ii faca rana cu mana goala este din start un punct de plecare pentru un criminalist. ca aici nu are cum sa minta...e ca si cum i-as spune eu unuia ca i-am spart roata la masina folosind unghia. oricum o rotesti, minciuna se vede de departe.
femeile de obicei cedeaza presiunii psihice aplicata de un procuror bun, ca o ia pe ici, o ia pe colo, o roteste, o invarte, de nici ea nu mai stie ce declara, si ce nu, si 3 declaratii diferite, inseamna minciuna, vazuta fata in fata cu acuzatia pentru infractiune.o sa spuna adevarul. de scapat nu scapa fara nimic, dar daca scapa cu o amenda, eu consider ca a scapat (daca nu sta inchis, eu zic ca e un castig).
nu subestima capacitatea unui om experimentat de a afla adevarul, si nu subestima capacitatea fetei de a te da de gol. oricat de bine stii sa minti si sa sustii ceva, sunt oameni care te crapa ca pe ou.

| Wehrmacht a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu o subestimez.Merge doar la oamenii slabi.Aia care uita ce zic.Si doctoru ala nu are cum sa spuna cu ce i s-a spart capul. Poate spune decat ca nu i s-a spart cu pumul.
Si declara ca martor niste chestii."Scenariul" este scurt.N-ai cum sa te pierzi decat daca esti idiot.
Tine de el si de prietena lui daca se afla sau nu adevarul. Poate procurorul sa incerce cat vrea, daca ei nu se imbarliga si nu cedeaza fara o forta magica procurorul nu o sa afle adevarul.Si daca o sa banuiasca ceva inca are nevoie de dovezi pentru a condamna pe cieneva.Nu poate sa spuna "ai mintit.O incurci."Daca te prinde si nu ii zici adevarul, iti susti vorbele si nu cedezi el nu poate sa zica decat "Sunt sigur ca minte" si nu iti poate face nimic.

| MonsterEnergy a răspuns:

Eu zic sa te ingrijorezi. Daca eram in locul lui erai deja in arest.Te dai barbat ca ti-ai aparat prietena dar n-ai sange in c***e sa te bati cu mainile goale?

Sper sa ajungi la bulau. Ceau.

| anonim_4396 explică (pentru MonsterEnergy):

laughing am avut-o la mine crezand ca a venit cu ceva la el sau cu cineva pentru ca ma tot chema sa imi arate el ca e smecher. si n-am mai apucat sa o dau jos pentru ca atunci cand am ajuns si mi-am intrebat prietena daca a dat in ea, de fata cu mine a dat iar.nu iti mai da cu presupusu daca nu stii ca in ziua de azi fara probe n-are ce sa imi faca.

| Marius511 a răspuns:

Stii si tu ca nu poti sa spargi capul omului dupa care sa scapi fara vreo 10 ani de puscarie. Trebuia sa te ganadesti mai intai