| ChryChrus a întrebat:

Salut am si eu o intrebare despre taxe vamale.Am un colet cu bauturi alcoolice, acestea depasesc limita de 1 litru( undeva la 2, 8 litri total). Care este taxa pe care ar trebui sa o platesc pentru limita depășită? Multumesc

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Contează prețul bunului nu greutatea, greutatea contează la poștă ca in functie de asta te taxează pentru livrare. La vama daca valoare e sub 10E parca nu plătești nimic, daca e peste paeca era 20%. Iar daca produsul vine de undeva din UE nu plătești vamă.

| ChryChrus explică (pentru RoCkKiD):

Da știu chestia cu taxa 20%. aia deja am pus-o în calcul, coletul a fost 100 euro ..problema este că limita este de 1 litru la produsele alcoolice iar eu am 2, 8 litri... Asta vreau să știu dacă se taxează. Mersi

| RoCkKiD a răspuns (pentru ChryChrus):

O sa platesti si acciza pe langa TVA, dar la cantitatea asta..nu o sa dai faliment. Sper doar sa nu fie de casa, ca daca au timbru si tot ce trebuie platesti taxele si dupa iei pachetul acasa. Daca e ceva de casa n-am idee care e procedura sau daca sunt permise.