| TheJeyzzi a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Este adevarat ca poti incepe scoala de soferi de la 17 ani? Si atunci cand implinesti 18 ani, ti se va da permisul daca ai reusit sa dai ambele probe cu brio?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai adevarat, scoala de conducere se poate incepe de la 17 ani doar daca esti la o scoala cu profil auto.
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

| darrio2007 a răspuns:

Doar cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani. Examenele, mai ales traseul se dau dupa ce ai implinit 18 ani. Cand vei lua permisul dupa implinirea varstei este doar problema ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii, poti incepe scoala de soferi la 17 ani si 9 luni, adica cu maxim 3 luni inainte sa implinesti 18 ani, dar examenele de soferie le poti da numai DUPA ce ai implinit 18 ani!

Retine, examenele de soferie, cel teoretic si traseul se pot sustine DUPA ce implinit 18 ani, primind permisul la 18 ani si 2 sau 3 luni, depinzand de datele cand esti programat la examinare si daca iei examenul din prima.

| Brizbriz a răspuns:

1. da, nu e nici o limita de varsta sa faci scoala
2. kinda, intrebarea ta insinueaza ca iei permis la 18 ani, dar dai examene inainte, legea spune ca nu poti nici sa dai examene inainte de 18