| xXSubaruXx a întrebat:

Salut.Am si eu o întrebare legata de admiterea la liceu:
Sa zicem ca in clasa a 6 a un coleg a avut nota 6 la purtare.Chiar daca in clasele 5, 7 si respectiv 8 s-a menținut pe 10 la purtare, are șanse sa intre la liceu? El invata la colegiu.Din clasa a 8 a poate alege intre un liceu extern sau tot asta de la noi.Are macar sanse la asta sa intre?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca are sanse sa intre la liceu, bineinteles la un liceu si profil pentru care va avea media de admitere.
O medie la o materie influenteaza prea putin media de admitere, avand in vedere ca 80% din media de admitere o reprezinta media la evaluarea nationala si numai 20% reprezinta media generala a anilor de gimnaziu.