| Cătă_Cătălin_2000_4NvW a întrebat:

am si eu o intrebare pot sa ma transfer in timpul semestrului 1 de la liceu la care am intrat la alt liceu cu acelasi profil?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate dar numai daca esti intr-o situatie de exceptie.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/ 2016, citez:
"ART. 155.(1)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, profilul şi/sau specializarea se efectuează, de regulă, în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară. Prin excepţie, transferurile de la nivelurile antepreşcolar şi preşcolar se pot face oricând în timpul anului şcolar, ţinând cont de interesul superior al copilului.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Cătă_Cătălin_2000_4NvW explică (pentru Ioandelasal):

Pa eu as vrea sa ma transfer de la un liceu teoretic cu profil mecanic la profesionala, deci ar merge sa ma tranasfer in cursul semestrului 1? si daca da ce trebuie sa fac? Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cătă_Cătălin_2000_4NvW):

N-ai citit prevederile citate? Te incadrezi la alin.4, lit.c).
Depune cererea de transfer la profesionala si vezi daca ti se aproba transferul.

| Cătă_Cătălin_2000_4NvW explică (pentru Ioandelasal):

Asa si dupa ce depun cerere ce fac daca mi se aproba?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cătă_Cătălin_2000_4NvW):

Daca se aproba vei merge la profesionala.

| Cătă_Cătălin_2000_4NvW explică (pentru Ioandelasal):

Si de la liceu vechi nu trebuie ceva sa ma lase sa plec?
si notele care le am acum in catalog se vor transfera si ele la liceul de profesionala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cătă_Cătălin_2000_4NvW):

Liceul actual da doar un aviz consultativ de transfer, nu aproba si scoala profesionala poate tine cont sau nu de aviz.
Dupa transfer scoala profesionala va solicita dosarul tau de la liceu. De note se va tine cont doar la materiile care coincid.