| Mihai_Miţă_1999 a întrebat:

Salut, am si eu o mica mare problema.
Am fost la prietena mea acasa pentru 10 minute si am facut si o poza in oglinda cu ea pe care apoi am postat-o pe snapchat si Instagram.
Aici intervine fostul prietenei mele care i-a trimis tatalui fetei pozele. Acest baiat tot ii scrie, o cauta, o jigneste si tot cauta "anturaj".
Imi puteti spune daca ceea ce el face se incadreaza ca un fapt penal?

Răspuns Câştigător
| NAT0 a răspuns:

CAPITOLUL VI
Infracţiuni contra libertăţii persoanei
Art. 207
Şantajul
(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca o jigneste si o hartuieste cu adevarat, este contraventie. Poate primi o amenda si un avertisment daca depune plangere la politie.
Titusi, trebuie sa recunosti ca a facut si ceva foarte bun: a trimis parintelui fetei poza in care tu erai la ea in casa (daca cumva paribtii ei nu stiua si nu erau prezenti, era o situatie periculoasa pentru fata, deci interventia lui arata ca ii pasa de ea)

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Pai daca baiatul nu o ameninta si doar o baga in seama si o jigneste nu cred. Dar fata ar trebui sa discute cu tatal ei. sa faca ceva, oricum nu mi se pare normal,. Normal ar fi sa incheie orice legatura cu acest baiat.

| NAT0 a răspuns:

Părerea mea este că fostul ei este un frustrat care nu o să treacă peste și încearcă să bage râcă între tine și ea. El probabil încă crede că are șanse cu ea și crede că poate să-ți ia prietena. Sau mai precies, el credea că dacă-i trimite poza respectivă cu tine la ea în casă, prietena ta o să fie nevoită să se despartă de tine că nu o mai lasă tatăl ei și așa ar mai putea să mai aibă o șansă cu ea. Iar răspunsul la întrebarea ta este.
Noul Cod Penal prevede că infracţiunea de purtare abuzivă poate fi comisă de oricine. "Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană de către cel aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă. Ameninţarea ori lovirea sau alte violenţe săvârşite în condiţiile alin. (1) se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime".
Deci dacă are ss-uri cu mesajele primite, fata respectivă îl poate reclama la poliție.
Salutare.

| Mihai_Miţă_1999 explică (pentru NAT0):

Pentru ca mi-ai dat un raspuns mai complex iti mai adresez o intrebare. Prietena mea cat era minora i-a trimis acestui baiat niste poze cu ea nud, iar acesta acum o ameninta ca raspandeste pozele mai departe. Ce este de facut?

| Brigaela a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Trebuie ca parintii ei sa depuna plangere la politie. Vorbeste tu cu ei, arata-le ca ea este santajata pentru o greseala din copilarie si mergeti impreuna sa depuneti plangere. Apoi sustine-o, fiindca ancheta si procesul sunt foarte traumatizante si vor dura 3-4 ani, timp in care va fi chemata de multe multe ori sa depuna marturie, sa dea declaratii, sa se confrunte cu martorii.

| NAT0 a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

CAPITOLUL VI
Infracţiuni contra libertăţii persoanei
Art. 207
Şantajul
(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

| GL757W a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci iar din cate zici u baiatul este destul de insistent..singurul sfat ar fi sa apelezi la o persoana adulta sa vorbeasca cu acest indivit si sa ii zica ca sar poate sa scoata un ordin de restrictie ..baiatul este posesiv si nu suporta ideea dar o sa ii treaca luiwinking laughing.

| Mihai_Miţă_1999 explică:

Vreau sa completez*
Intr-o seara a tras de ea incat sa nu poata intra si sa stea sa vorbeasca cu el timp de 20 de minute.
Multumesc.

| Pelmus_Antonio_1993 a răspuns:

Daca nu o ameninta nu cred... Daca nu stie tatal ar trebui sa ii spuna.

| Mihai_Miţă_1999 explică (pentru Pelmus_Antonio_1993):

"Vreau sa completez*
Intr-o seara a tras de ea incat sa nu poata intra si sa stea sa vorbeasca cu el timp de 20 de minute.
Multumesc."

| dariaaaaaa97 a răspuns:

Este destul de grav ca acel baiat o hartuieste, deoarece iubita ta nu
il mai vrea in viata ei si acesta nu intelege. Daca o si jigneste, este
foarte clar ca ar trebui ca iubita ta sa le spuna parintilor ei sau chiar politiei. Nu inteleg de ce a trimis poza tatalui sau pentru ca
tatal ei o sa inteleaga ca o hartuieste si jigneste.
Opinia mea este ca ar trebui ca parintii ei sa afle de acest fost prieten al ei.
Sper ca te-am ajutat

| Edward1095 a răspuns:

Depinde, daca o ameninta DA