| Adytza551 a întrebat:

Salut am si eu problema si vreau sa stiu daca este normal.
am terminat anul acesta 12 clase si in timpul scoli pe la final adica prin mai mi-s-a spus ca trebuie sa restitui o suma de bani de 390 RON eu am luat timp de 4 ani bani de liceu fara ca sa mi anuleze din diferite probleme de disciplina. si acum mi-s-a spus ca tr sa dau aceasta suma de bani deoarece incompetenta lor de verificare a absentelor a fost una terifianta deci mi-a gasit in anul 2010 cu 6 absente peste limita (20) eu nu am avut de unde sa restitui aceasta suma de bani 390 de lei de aceia si aveam bani de liceu datorita problemelor financiare in fine..in luna mai nu am mai primit bani de liceu adica bani miau venit dar diriginta si directorul nu mi i-au dat iar datorita ca am intrat in bac am primit si in luna iunie o suma mica de bani pe care tot asa nu mi i-au dat au zis ca trebuie sa acopar datoria si acum miau mai ramas de dat 54 de lei dar eu nu am de unde sa ai dau si ei nu vor sa imi mai dea diplomele de 12 clase si calificarea a zis sa platesc suma de 54 de lei dar eu nu am ca o plateam si pana pe 31 iulie 2013 e ultima zi de depunere a dosarelor de somaj va rog frumos spuneti-mi si mie e normal ce se intampla de ce trebuie sa platesc eu pentru ce a gresit altu eu am luat doar ce mi-s-a dat fara sa stiu ce se intampla va multumesc mult pentru atentie! big grin

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, recuperarea sumelor platite necuvenit, corespunzatoare anului 2010, se poate face NUMAI din sumele acordate de drept( adica, la indeplinirea criteriilor de acordare) aceleiasi persoane.

Facand o cautare pe Google, am aflat ca s-au platit in :
*mai ->180 lei
*iunie +perioada din luna iulie in care s-au sustinut probele de bac->250 lei
Total:180+250=430
Daca asa este, suma de 390 a fost recuperata si chiar depasita---ar fi trebuit sa-ti restituie 40 lei nicidecum sa-ti mai ceara 54 lei!

Du-te la director( sau secretariat-contabilitate) si cere-i sa-ti arate ce sume s-au retinut in mai, iunie si iulie. Daca se justifica acel rest de plata de 54 lei, va trebui sa platesti--- nu se merita sa pierzi, timp de 6 luni, indemnizatia de somaj de 250 lei!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este asa cum spui inseamna ca trebuie sa restitui suma respectiva, nu aveai dreptul la ea si trebuie restituita, prima greseala a fost a ta ca ai absentat.
Spune-le parintilor, 54 de lei nu este asa o suma mare.
Pe de alta parte este gresit si ilegal sa nu-ti elibereze actele scolare, asa ca spune-le la liceu sa ti le dea, astfel o sa-i dai in judecata si le vei cere daune morale.

| Comunity a răspuns:

S-ar putea sa fie o greseala de calcul din partea celor ce iti dau banii sau s-ar putea sa fie vina ta dar nu ne spui tu noua happy