| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am stat in chirie fără contract iar proprietarul mereu m-a deranjat, intra peste mine în apartament fără voia mea și alte multe lucruri, iar când am plecat am decis să nu îi plătesc factura la gaz că aia a rămas singura neplătită, iar aia a venit și cu penalizări că el nu plătise la timp dar tot eu trebuia să le plătesc și pe alea. Poate să facă ceva în legătură cu asta având în vedere că n-am avut niciun contract?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa te dea in judecata dar este foarte greu, poate chiar imposibil, sa castige, avand in vedere ca nu a incheiat contract de inchiriere cu tine si a savarsit si evaziune fiscala.

| Brizbriz a răspuns:

Poate sa se uite urat, si... cam atat

in afara de Ioandelasal nu te uita la raspunsurile de mai sus, efectiv, dat fiind faptul ca nu ai avut contract, poti sa ii faci reclamatie la fisc, pentru ca E DATORIA LUI (nu a ta) sa inregistreze chiria la fisc, deci, ORICE actiune legala ar face impotriva ta, se numeste ca ai dovezi INCONTESTABILE ca a facut evaziune fiscala si i-o tragi la fisc de nu se mai scoala de jos (o sa trebuiasca sa plateasca impozit pentru chirie SI AMENZI, asa ca, oricat ar scoate de la tine o sa fie maruntis pe langa cat trebuie sa plateasca)
deci
poate sa se uite urat, si... cam atat

| RxTx a răspuns:

Nu are ce sa iti faca daca nu ai avut contract.

Daca se duce la politie se va autodenunța că a primit bani si ca a înșelat statul ca nu a dat factura si chitanță la banii respectivi.

Asa ca tu ii ceri banii inapoi sau factura la ei

Atâta timp cat nu a scris oficial la cat ți-a dat contorul si cat gaz a consumat el cand a venit la tine
Eu cred ca la tras singur pe nas

Ca tu nu ai obiceiul sa lasi gazul sa se relaxeze

Este simplu nu ii mai dai nici un ban
Presupun ca ai dat deja la inceput un avans pe care nu ti-la mai returnat
Asa ca sa plateasca din acea garanție

| Nelucojoc a răspuns:

Pleci din apartament si il blochezi pe toate canalele.
1. Fara contract este frauda; 2. Atitudinea lui a fost de rahat, deci merita sa uiti de el ca exista! Data viitoare insisti sa aveti contract, chiar daca poate o sa iti ceara putin mai mult, dar aveti cadru legal si sunt clare responsabilitatile fiecaruia!

| Xozi a răspuns:

Ar putea să depună plângere cu pretextul că i-ai stricat apartamentul (chiar dacă poate nu e real) însă şi tu îl ai la mână cu faptul că ai stat fără contract. Se poate să te agaseze cu mesaje/telefoane. Altceva nu văd ce ar putea face.
Factura la gaz dacă vrei să o plăteşti ca să te simţi împăcat că ai plecat şi ai achitat tot şi să nu-i dai nici lui motiv de scandal, o poaţi plăti la un paypoint, parţial.
Spre exemplu factura e de 50 de lei iar penalizările de 100, totalul facturii fiind de 150. Când te duci la paypoint îi zici persoanei responsabile de acolo că vrei să plăteşti doar o parte din sumă şi ar trebui să te rezolve. Aşa plăteşti ceea ce ai consumat tu, iar proprietarul poa' să-şi bage în fund restanţele neachitate.