| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, recent am locuit într-un apartament în chirie fără contract. Proprietarul a refuzat să facem contract iar la toți le spuneau că sunt nepotul lui de aceea stau acolo. El în timpul acesta, intra în chirie neanunțat, își făcea de mâncare deoarece este șofer de tir și pleca în diferite curse, ba chiar și dormea acolo, mi-am lăsat 2-3 farfurii să le spăl mai târziu mă amenința că mă dă afarâ și multe alte chestii, iar el avea și cheile de la toate ușile. Înainte să plec cu o lună a venit factura de la gaz cu multe restanțe și eu nu consumam așa mult gazul, mai mult se consuma când venea el să își facă de mâncare. El a spus că nu mai plătește restanțele și ce a mai cheltuit el și că le plătesc eu din banii de chirie ce trebuia să îi dau în ultima lună. Iar eu pentru toate chestile ce mi le-a făcut am decis să nu îi plătesc nimic și să mai stau și ultima lună pe gratis spunându-i că îi voi plătii factura. Ei bine am plecat, factura a rămas neplătită, undeva la 1.600 RON iar apoi primesc mesaje de amenințare din partea lui că mă va băga la furt, înșelăciune și distrugere. Nu s-a incheiat absolut nimic în legătură cu bunurile din casă, totul este așa cum am primit nu știu cum poate să spună că mă va băga la distrugere. La furt atâta vreme cât intra în apartament neanunțat și fără voia mea pot spune că și mie mi s-au furat din lucruri iar referitor la înșelăciune, din moment ce și el a consumat gaz în timpul șederii mele cu poate dovedii ce consumație am avut eu. Poate să îmi facă ceva în legătură cu toate acestea? Mie cel mai mult îmi este să nu ajung prin instanțe deoarece nu locuiesc în România, am venit doar temporar și nu aș avea timp de toate acestea și nici bani de aruncat. Cu ce i-aș putea răspunde să mă lase în pace?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Plateste facturile restante si impacati-va!
Daca ajungeti in instanta, amandoi veti avea mult mai mult de platit, inclusiv taxe de judecata, avocati, deplasari, amenzi, iar facturile tot vor trebui platite!

| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu te mai prostii pentru 300 euro (1600 lei) mai ales ca nu ai platit ultima luna de stat acolo, chiar mi se pare corect sa pui mana sa achiti macar restanta la gaz.

Plateste ca nu-ti cade coada, odata ce ai folosit gazul sa te speli, sa te incalzesti si sa faci mancare, chiar daca si el ocazional a folosit gazul si apoi, ai stat 1 luna pe gratis acolo.
Chiar mi se pare de bun simt rugamintea propietarului.

| SebyOp a răspuns (pentru Violleta2022):

De bun simț era să nu intre peste mine în apartament și să doarmă acolo fără voia mea, spălându-și hainele, și mereu să mă amenințe cum ca mă dă afară. ba chiar intra în camera unde aveam lucrurile cele mai importante când nu eram acasă. momentan am altă chirie și am dat aici garanție, am făcut contract și nu am de unde să îi plătesc factura că aș plăti-o doar să mă scap de el dar pentru chestile ce mi le-a făcut în timpul șederii am decis să nu plătesc nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SebyOp):

Se pare ca nu ai nici bun simt si nici om de omenie nu esti, daca ai stat 1 luna pe grais si ncii macar nu ti-ai platit factura de gaz.
Ti-am raspuns 2 adulti aici si un copil... evident ti-a placut raspunsul copilului ca este de acord cu tine sa nu platesti nimic, se merge pe varianta teapa.
Sa stii ca bumeranguls e intoarce si te loveste, cand nici nu te astepti.
Evident ca vrei sa dai teapa si nu vrei sa platesti, dar pentru atata lucru nu trebuie sa vii sa ne mai ceri noua parerea, daca oricum nu aid e gand sa plaetsti si esti setat sa-l tepuiesti pe propietar.

| Lioana a răspuns:

Ca sa fii corect si cu bun simt si sa nu lasi oameni suparati in urma ta, ar fi bine sa platesti factura aceea. Asa ai si tu liniste sufleteasca.
Chiar daca a consumat si el gaz, nu ti-a cerut chirie pe ultima luna. Consumul lui de gaz nu cred ca e cat chiria ta deci tot tu esti in avantaj.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca ratatul vrea sa aiba si el probleme, n-are decat sa te dea in judecata.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ba chiar fa-i tu probleme si anumta la anaf ca inchiriaza fara contract.

| SebyOp a răspuns:

Ba mai mult, proprietarul mai are o garsoniera in chirie tot așa fără contract, iar el mereu îmi spunea că dacă mă intreabă cineva ceva, sunt nepotul lui. Ei bine oare mă amenință doar să mă sperie sau poate să facă ceva? în situația în care îl pot da în gât și pentru aceea garsoniera iar el nu are nici-o dovadă că i-am furat ceva din apartament sau distrus din moment ce tot apartamentul trebuia să îmi aparțină și nici nu a făcut inventarul bunurilor din apartament nici măcar citirea contorului la înmânarea cheilor.