| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am stat in chirie fără contract iar proprietarul mereu m-a deranjat, intra peste mine în apartament fără voia mea și alte multe lucruri, iar când am plecat am decis să nu îi plătesc factura la gaz că aia a rămas singura neplătită, iar aia a venit și cu penalizări că el nu plătise la timp dar tot eu trebuia să le plătesc și pe alea. Poate să facă ceva în legătură cu asta având în vedere că n-am avut niciun contract? M-a amenințat că mă va băga la distrugere, furt și înșelăciune dacă nu i-o plătesc într-o săptămână, cu condițile în care și el venea și dormea în chirie fără voia mea și avea cheile de la toate camerele.

9 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

De ce ai acceptat asemenea lucruri?

Blocheazai numărul.
Sa se duca la poliție
Unde declari cu martori ca i-ai dat bani
Apoi lui o sa ii faca dosar penal pentru ca nu a platit taxe si impozite statului si ii da 3 luni de puscarie cu suspendare.

| Sophieka a răspuns:

Pe scurt, esti cu mintea redusa ca ai acceptat aceste lucruri si nu ati facut niciun contract.
Era greu sa faci un contract de mana sau sa scoti la imprimanta un model de contract de inchiriere de pe net?
Plus ca legal trebuie in 15 zile de la mutare sa iti faci mutatia acolo.
Schimba-ti numarul de telefon sau ameninta-l ca il parasti la Anaf... O sa-i usuce astia buzunarele pentru nedeclararea proprietatii ca inchiriata si neplatirea taxei de inchiriere.

| 1234568807 a răspuns (pentru Sophieka):

O reclamatie la ANAF ar fi solutia, dar nici el nu trebuia sa accepte chirie fara contract, asa ceva nu se face

| Sophieka a răspuns (pentru 1234568807):

Da, reclamatia il va usca pe nemernicul ala.

Na hai sa zicem, chirie fara contract, mai trecem cu vederea... Poate e tanar, la inceput de viata si nu stie sa se impuna...
Dar sa ii permiti sa intre peste tine in casa, sa doarma cu tine, si cine stie ce alte prostii a mai facut! Doamne Fereste!

Vad ca de rusine si-a sters intrebarea sa nu stie nimeni cine a postat.

| 1234568807 a răspuns (pentru Sophieka):

Atata timp cat el nu are niciun contract, ala poate intra peste el si in dus, de aia nu trebuie niciodata sa inchiriezi o locuinta fara contrct, cu contractu il reclami ca iti incalca intimitatea si nu respecta ce scrie in contract

| Sophieka a răspuns:

Persoana la care ai stat in inchiriere este o persoana nemernica, cu probleme mentale. Nu poti lasa lucrurile sa continue.

Fa-i plangere la politie pentru tot ce ti-a facut si trimite un email cu numele si adresa chiriei, plus toate intamplarile avute cu el.
Lasa numarul de telefon, acestia te vor contacta si vor demara ancheta. Nu il lasa sa scape.

| 1234568807 a răspuns:

Din cate stiu, ANAF a anuntat ca cei care isi dau apartamentele in chirie fara contract risca amenzi uriase, il poti reclama

| MihaiSpeedster a răspuns:

Mda. E o situație gen cuvântul tău contra cuvântului lui. spune-i ca faci plângere, că ai insistat mereu să intri în legalitate, să îți facă un contract, și el a refuzat mereu sau te-a dus cu vorba. Spune-i ca declari la ANAF, ca întâmplător unchi-tu lucrează acolo. Bagă-i șopârle multe. Ți-a spus unchi-tu că asta e evaziune, și îi pune sechestre, popriri, etc. Fii calm pe tine, spune chestiile astea ca și când ar fi banale, trebuie să ai încrederea de sine a învingătorului.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Scuza-ma, dar LOL.
Nimic nu faci fără contract. Închirieri, angajări, donații, nimic.
Spune-i că-și sapa singur groapa daca merge la poliție și blocheaza-l.