| alyn21 a întrebat:

Salut.
Am un job cu un contract de 2 ore pe zi de luni pana vineri.Eu lucrez mai mult si lucrez si sambata.
Vreau sa-mi dau demisia, cum trebuie sa procedez? Dupa ce-mi dau demisia trebuie sa ma mai duc la lucru? Daca trebuie sa ma duc se respecta orele din contract? Cat timp trebuie sa ma mai duc dupa ce-mi dau demisia?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa depunerea demisiei va trebui sa mai lucrezi perioada de preaviz prevazuta in contract, aceasta nu poate fi mai mare de 20 zile lucratoare. Angajatorul poate renunta la perioada de preaviz. Va trebui sa lucrezi tot numai orele prevazute in contract.

| mgtow a răspuns:

Dupa ce demisionezi nu mai esti obligat sa muncesti, nici peste orar, iei legatura cu firma si spui ca nu mai vrei sa continui cu ea din cauza ca... tu stii si daca face gat si nu vor sa te scoata din contractul lor de munca faci sesizare la protectia muncii.

| costis a răspuns:

Te uiti in contract si vezi perioada de preaviz (notificare) la demisie. Cu atatea zile inainte trebuie sa depui demisia, bine ar fi sa ai si un exemplar copie, pe care sa ceri numar de inregistrare si stampila.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Trebuie sa le dai preaviz 15 zile ca sa pot sa isi caute alt om in locul tau

| alyn21 explică:

Trebuie sa-mi dea ceva cand ii dau demisia sau dupa ce se termina preavizu?