| Motisor a întrebat:

Am cumparat recent o mașină. Problema pe care o am este ca nu găsesc contractul de vanzare cumparare. Fara el nu pot merge la primarie sa o inscriu pe numele meu? Am contractul de înstrăinare dobandire, nu e același lucru ca cel de vanzare cumparare? Scrie aceleasi chestii pe el. Nu stiu ce sa fac, va rog, ajutați-ma.

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

Contractul de înstrăinare dobandire e contractul de vanzare cumparare.

| Motisor explică (pentru goguPatent):

Din ce m-am interesat pe internet asta tine loc de fiscal, fisa de imatriculare si de contract vanzare cumparare, nu scrie nicaieri concret. Sper sa nu am probleme, vai de capul meu.

| Motisor explică (pentru goguPatent):

Pana la urma se pare ca asa e, am rezolvat si cu asta.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai incheiat sau nu contractul de vanzare-cumparare?
Probabil ca acel contract de instrainare-dobandire este similar c.de v.-c., asa ca il poti folosi la primarie si pentru inmatriculare.

| Motisor explică (pentru Ioandelasal):

Am sa incerc la primarie cu ala sa vad daca ma lasa, sa nu pierd timpul de pomana

| sierra1 a răspuns:

"o mașină, problema pe care o am este ca nu găsesc contractul de vanzare cumparare"

firma are dubluri sau face copii la cerere

| IamKira a răspuns:

Te duci la firma care ti-a rezolvat actele initial si le spui ziua cand ati intocmit actele si-ti vor elibera altele. Singura problema este ca vei avea nevoie si de semnatura celui care ti-a vandut-o.

| Motisor explică (pentru IamKira):

Înțeleg, eu nu mai știu unde este ghișeul ala unde am facut actele, am cumparat mașina din alt oras, dar pot vorbi cu cel care mi-a va vandut-o si nu e problema, ma va ajuta, daca stiam unde e ghiseul ala bine era sa dau o fuga si sa scap repede. Am facut asigurarea tot acolo, dar nu scrie pe asigurare unde am făcut-o din pacate.