| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Am vândut casa de la tara (moștenită de la tata cu acte )și am primit eu mama și fratele meu fiecare partea lui ( ca acea casa după moartea lui tata toți 3 am rămas moștenitori pentru acel bun ). Casa am vandut-o printr-o agenție imobiliara. Am primit partea mea de suma de la acea persoana fizica care a vrut sa cumpere casa, prin BRD. Dacă anaful vede acea suma care eu am primit-o în cont de la cumpărător, o sa-mi blocheze contul? Anaful vede motivul pentru care am primit acei bani? Am auzit de la persoane ca li s-au blocat banii din cont (aveau ceva bani în cont ) din cauza fiscului. Cum sta treaba mai exact, eu sunt salariata am un job de 4 ani.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ANAF n-are de ce sa-ti blocheze contul, este o suma obtinuta legal si pentru care notarul public ce a autentificat contractul a retinut impozitul (daca a fost cazul) si l-a virat bugetului de stat.
Probabil ca persoanele de care ai auzit aveau datorii la stat sau la alte persoane fizice sau juridice, s-a inceput executarea silita si li s-a instituit poprire pe conturile din banca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Freya1 a răspuns:

Nu ma pricep la lege neapărat, dar nu cred ca are de ce sa îți oprească banii dacă nu ai vreo datorie la ei sau ceva.
Și dacă ar fi prin absurd sa o facă, o data ce tu ai un venit, ești angajat, plus dovada și tot ce e nevoie legat de vânzarea casei cred ca se rezolva problema.

| haileewatson a răspuns:

Nu are niciun motiv sa iti blocheze banii. cred ca unii dintre voi va uitati prea mult la filme si aveti impresia ca fiscul va vaneaza non stop

| StefanIohan a răspuns:

Eu zic sa îi scoți și sa ii pui pe alt card daca e cazul

| RobertDem a răspuns:

Nici vorbă. ANAF executa silit bunurile mobiliare, imobiliare precum si conturile bancare numai persoanele cu debite la bugetul consolidat de stat. In cel mai rău caz, situația ta ar putea interesa Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor. Pentru asta ar trebui sa fie vorba de o suma semnificativă ca valoare ori tu sa fii o persoana care este deja in atenția Oficiului. Asa ca stai liniștit.