| Blacklabont a întrebat:

Am voie sa conduc masina cu motor destul de mare, 1.9 pe campuri nepopulate? Eu avand 12 ani. Bineinteles sub supravegherea parintilor.

Răspuns Câştigător
| Fatadinlabirint a răspuns:

De fapt, in lege scrie că nu ai voie ca adult sa încredințezi mașina unui om fără permis și nici tu, ca om fără permis nu ai voie sa conduci. Nu scrie că ai voie pe camp, curte. Ceea ce rezultă că nu, nu ai voie, conform legislației. Asta e răspuns concret la întrebare. Dar, RafaelMania, ești lângă un adult, ești oarecum în siguranță. Tu alegi ce sa faci. Nu publica imagini cu ceea ce ai făcut, tine confidențială treaba. Multa bafta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa conduci pe drumurile care nu sunt publice, terenuri virane, camp, curte, etc, doar pe drumurile publice nu ai voie.

| Blacklabont explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Fatadinlabirint):

Nu trebuie sa scrie in lege tot ce este permis, am avea legi de sute de pagini.
In schimb exista principiul de drept ca orice nu este interzis expres este permis.
De asemenea, in acest caz, exista prevederi ca permisul de conducere este necesar pentru conducerea pe drumurile publice, ca o anumita categorie se obtine de la o anumita varsta si ca OUG 195/2002 reglementeaza circulatia pe drumurile publice.

| Blacklabont explică (pentru Fatadinlabirint):

Mersi mult

| Fatadinlabirint a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai da, dar în cazul asta e interpretabila legea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Fatadinlabirint):

Nu este interpretabila, o interpretezi tu prost. Incredintarea se refera la conducerea pe drumurile publice, poti vedea art.335 din Codul penal, in special alin.(3).