| cretzualexandru200 a întrebat:

Salut, anul acesta se mai primeste alocatia pe timpul verii pentru ELEVII MAJORI?
Eu am facut 18 ani pe 9 martie, am facut cererea in aceeasi luna si din acel moment, tocmai in 8 iunie am primit 486 de lei. Ieri, pe 8 iulie nu am primit nimic si vreau sa stiu daca are legatura cu faptul ca m-am angajat, ori asa e legea si chiar nu mai primim alocatie vara.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai terminat liceul sau scoala profesionala nu mai primesti alocatie dupa terminarea cursurilor.
Daca nu ai terminat ar trebui sa o primesti, avand in vedere prevederile L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1
  (1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora, precum şi tinerilor cu handicap care urmează o formă de învăţământ preuniversitar prevăzută de lege, dar nu mai târziu de împlinirea vârstei de 26 de ani.
(4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

| cretzualexandru200 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am terminat liceul, am terminat doar clasa a 11a, si am auzit de alti adolescenti in aceeiasi situatie cu mine ca nu mai primim alocatie pe timpul verii, ci doar de la inceptul clasei a 12a, printr o noua cerere depusa la secretariat.

| alexGeorge13 a răspuns (pentru cretzualexandru200):

Dupa ce depui cererea la secretariat vei primi si alocatia de pe timpul verii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru cretzualexandru200):

Dupa inceperea cl. a XII-a vei depune o noua cerere si vei primi banii si de pe lunile anterioare.

| cretzualexandru200 explică (pentru alexGeorge13):

Multumesc frumos pentru informatie

| cretzualexandru200 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc

7 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca mai esti elev, vei primi alocatia pentru lunile de vara in anul scolar urmator. Se face cerere la începutul anului scolar si primesti retroactiv alocatia.
Daca nu mai esti elev nu vei mai primi alocație.

| mi25 a răspuns:

Alocatia se plateste pe intreg anul scolar, care in acest caz se calculeaza pana la 01 octombrie. Nu exista intrerupere a platii alocatiei pe timpul vacantei. Vacanta este considerata parte a anului scolar.
Pentru elevii care implinesc 18 ani, in luna precedenta impliniri se depune un dosar la secretariatul scolii, care este obligata sa transmita dosarul la Inspectoratul scolar judetean. Fara acest dosar, care contine cererea elevului, nu se acorda alocatie.