| maphiotul a întrebat:

Salut.
Ar fi o problema daca cineva si-a schimbat permisul de conducere si la locul nașterii a trecut politia alt oraș, total diferit? Ce s-ar putea întâmpla gen?
Mersi

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Locul nasterii este unul din elementele de indentificare a persoanei. El trebuie sa fie exact. Domiciliul se poate schimba, locul nasterii nu.
Da, fara cost TREBUIE schimbat permisul.

| maphiotul explică (pentru mi25):

Ok,mersii

| maphiotul explică (pentru mi25):

Pai stai așa puțin, de unde stie polițaiu ca e gresita data nașterii?
Si daca ar știi sa zicem ce se poate intâmpla așa grav?

| maphiotul explică (pentru mi25):

Pardon *locul nașterii

| mi25 a răspuns (pentru maphiotul):

Politaiul confrunta datele din permis cu cele din cartea de identitate. Daca afla de diferenta iti retine permisul.
Apoi, in caz de un eveniment rutier, firma de asigurari poate sa nu-ti acorde despagubiri.

| maphiotul explică (pentru mi25):

Am inteles
Multumesc frumos

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate lungi la controale inutile, daca vreun agent de circulatie ii observa neconcordanta.
Recomand sa revina la serviciul de permise, pentru a corecta greseala.

| maphiotul explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai dreptate, asa i-am zis si eu
Si cred ar trebui sa nu-i ia nici un ban sa il schimbe

| Lioana a răspuns:

Se intampla doar ca are un act gresit si daca cineva i-l compara cu buletinul va vedea diferența si i se va parea suspect. Eu nu l-as lasa asa. As merge la politie sa le semnalez greseala.

| maphiotul explică (pentru Lioana):

Da,cam asa e