| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva idee dacă pot să călătoresc cu avionul dacă am 17 ani și 7 luni? Dau funda celui mai relevant răspuns

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti calatori. Pe cursele interne poti calatori singur iar pe cele externe (iesi din tara) poti calatori cu declaratie notariala a parintilor si insotitor major, asta daca nu calatoresti cu ambii parinti.

| Elena9328 a răspuns:

Da.
Însoțit.

| Blueberry8 a răspuns:

Trebuie sa ai o persoana majora cu tine si ii trebuie cazier de la politie plus o foaie de la notar cu datele persoanei respective si ale tale pentru ca esti minor.

| Maia55 a răspuns:

Ai nevoie de o procura de la unul dintre părinți(nu sunt sigura dacă ai nevoie de la amândoi, dar de la unul ai nevoie cu siguranță) deoarece nu ești încă major. O poți face la un notar public.

| Yurisa a răspuns (pentru Maia55):

Amandoi daca calatoreste singur. Procura de la un singur parinte cand e insotit doar de unul dintre ei

| nananaan a răspuns:

Ai nevoie de însoțitor cat timp ești minor.