| gafaf a întrebat:

As dori sa intretin o Honda CBR600 RR 84 kw cand voi creste. Problema este ca nu stiu ce categorie de permis necesita motoarele cu peste 35 kw. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti da examenul pentru categoria A dupa 20 de ani si 2 ani experienta in categoria A2, asta insemnand ca ai obtinut categoria A2 cu cel putin 2 ani inainte de a putea sustine examinarea pentru categoria A.
De ex. daca ai obtinut A2 la 18 ani vei putea obtine A la 20 de ani, daca ai obtint-o la 19 ani vei putea obtine A la 21 ani, etc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru acele motociclete ai nevoie de permis de conducere de categoria A, acesta se poate obtine doar de la 24 de ani sau si de la 20 de ani dar numai cu 2 ani de experienta in categoria A2, aceasta se poate obtine de la 18 ani.

| gafaf explică (pentru Ioandelasal):

Mai pe romaneste, pot da de categoria A si la 20 de ani (cu conditia sa am si categoria A2)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru gafaf):

Poti da examenul pentru categoria A dupa 20 de ani si 2 ani experienta in categoria A2, asta insemnand ca ai obtinut categoria A2 cu cel putin 2 ani inainte de a putea sustine examinarea pentru categoria A.
De ex. daca ai obtinut A2 la 18 ani vei putea obtine A la 20 de ani, daca ai obtint-o la 19 ani vei putea obtine A la 21 ani, etc.