| anonim_4396 a întrebat:

Salut.As vrea sa stiu cat dureaza pana se claseaza un dosar penal (vatamare corporala din culpa). Acum 90 de zile si ceva(prin noiembrie) am avut un accident cu un moped (am lovit pe cineva pe trecerea de pietoni).Azi,am fost la politie si am intrebat despre carnet, m-a trimis la parchet sa iau o dovata iar cu acea dovada trebuie sa merg la Piatra (fiind din jud Neamt). Ajuns acolo mi-a dat un plic cu care sa merg la Piatra si o dovada cu care pot circula 30 de zile, iar inainte de expirarea ei ma pot duce sa imi dea alta.Stiti cumva unde trebuie sa merg mai exact acolo? Si cam cat timp o sa mai dureze pana cand imi pot recupera permisul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus cat dureaza pana se termina un dosar penal (poate fi de la cateva luni la cativa ani) si ce solutie o sa fie luata, respectiv daca te trimite sau nu in judecata si, in ultimul caz, daca te condamna ori nu si la ce pedeapsa.
In caz de condamnare pentru vatamare corporala din culpa permisul de conducere iti va fi anulat.