| marius2005 a întrebat:

Salut acum ceva timp am trecut printr-un accident de masina adica un copil a sarit in fata mea dupa trecerea de pietoni la 4-5 m dupa trecere eu nu am avut timp sa o evit si am dat in ea.

Viteza am avut undeva in jur de 30km/h si fata a avut piciorul si clavicula rupta.

Politia a ajuns la fata locului dupa ce fata era deja la spital si nu au vazut decat masina care era oprita la 20, 5 m de trecere au incercat sa caute urme de franare insa eu nu am avut timp sa dau in frane si masina s-a oprit la aceasta distanta, la politie in acel dosar deschis au scris ca fata a fost pe trecerea de pietoni si singurele lor dovezi au fost un ciob o parte foarte mica din parbriz gasita la 2 m de trecerea si o picatura sau 2 de sange la 6 m de trecere.
Am mers am facut itp-ul iar si nu am avut probleme la masina. Politia a deschis dosar si in momentul de fata merg cu dovata si in 4 ani de zile nu am avut permisul suspendat decat amenzi de centura si amenzi.

Pana in momentul de fata la polite nu a fost depusa plangere impotriva mea. Daca persoana nu depune plangere in 90 de zile se claseaza dosarul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca fapta este incadrata la vatamare corporala din culpa atunci este necesara plangerea prealabila a persoanei vatamate si aceasta se poate face in termen de 3 luni de la data cand aceasta a cunoscut autorul faptei.
Daca nu face plangerea in acest termen atunci nu vei fi cercetat si nici pedepsit penal, fapta va fi incadrata la contraventii.
Te sfatuiesc sa te intelegi cu parintii fetei, sa nu faca plangerea prealabila.

| marius2005 explică (pentru Ioandelasal):

Tocmai ce au facut aceasta plangere. Nu vor sa vorbeasca absolut deloc

| Ioandelasal a răspuns (pentru marius2005):

Pana la pronuntarea unei hotarari te poti impaca oricand, asa ca mai incearca, este destul timp.

| marius2005 explică (pentru Ioandelasal):

Ai cumva idee daca se tine cont de ceea ce scrie politia in acel dosar sau este doar un agent constatator si ca la judecata totul se poate schimba?

| Ioandelasal a răspuns (pentru marius2005):

Se va tine cont de toate probele de la dosar, inclusiv de expertiza, martori, etc administrate inainte de judecata sau in cursul procesului si aceste probe le va avea in vedere judecatorul pentru a pronunta o hotarare.

| doctorandus a răspuns:

Depinde, anumite infractiuni sunt urmarite penal din oficiu (autosesizare).