| Pokieye a întrebat:

Salut! As vrea sa stiu daca este legal ca fiul meu sa aiba un spray cu piper la scoala. Astazi dupa ore a fost amenintat de niste baieti pe strada si as vrea sa stiu daca este legal sa aiba un spray cu piper in ghiozdan pentru autoaparare in caz ca se mai intampla lucruri de genul.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, fapta constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici:

"De unde si in ce conditii poti cumpara un spray lacrimogen?
Multe persoane se intreaba daca pentru a achizitiona un spray cu piper este nevoie de un act de identitate sau permis. Acest tip de produs pentru autoaparare nu este clasificat drept arma si poate fi achizitionat ca orice alt produs comercial, atat din magazinele traditionale care vand produse pentru autoaparare, cat si de pe Internet.
Este legal sa il porti la tine?
Raspunsul la aceasta intrebare este: depinde unde mergi. Mai precis, este interzis sa ai la tine un spray lacrimogen, considerat obiect periculos, in mijloacele de transport in comun, deci daca circuli cu autobuzul sau tramvaiul catre locul de munca sau catre scoala si inapoi, nu prea ai cum sa-l iei cu tine fara sa incalci legea. Pedeapsa presupune amenda sau inchisoare de la 3 luni la 1 an.

Portul acestui dispozitiv este de asemenea interzis in locurile in care au loc adunari publice, deci daca il ai la tine si te interesectezi cu o demonstratie sau un concert, ar fi bine sa eviti multimea. In cazul in care are loc vreun incident si ajungi sa fii perchezitionat, poti avea probleme.

Nu-l lua cu tine daca mergi pe stadion la meci si lasa-l acasa daca te duci in orice locatie de agrement (zona amenajata pentru gratare, parc etc.).

Este de la sine inteles ca nu ai ce cauta cu spray-ul lacrimogen in institutiile autoritatilor publice sau ale unor persoane juridice de interes public si nici in locatii rezervate procesului electoral.

Legea care acopera portul de spray cu piper este Codul Penal, mai precis articolul 372.

In ce conditii este ilegal sa il folosesti?
Din punct de vedere legal, contextele in care este in mod particular interzis sa folosesti un astfel de dispozitiv sunt aceleasi cu cele in care nu ai voie sa il porti la tine, deci cele enumerate mai sus (mijloace de transport in comun, adunari publice, spatii de agrement, institutii de interes public). Pedeapsa pentru incalcarea legii difera insa, constand in amenda sau inchisoare de la 6 luni la 2 ani."

https://subclardeluna.ro/spray-ul-lacrimogen-legal-sau-nu/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este legal

| relian a răspuns:

Nu este legal in RO sa ai asa ceva la tine, nici un fel de spary, nici un fel de cutit, absolut nici o arma sde nici un fel, nici de aparare nici de altfel.

Asa spune legea, nici un spray nici piper, nici de alt fel, nici cutit indiferernt ce marime are lama, absolut nimic.
Sau intors vremurile alea de acu sute de ani.Romanu tace si accepta, aia vad ca merge, o sa va ia si cutile de la bucatarie si no sa spuneti nimic laughing

| Frank51 a răspuns:

Nu este legal și nici nu va putea să-l folosească eficient. Sună la poliția locală și spune-le problema.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

I-ai 10 spray-uri

| adryang78 a răspuns:

Legal nu este, dar nu e nevoie să facă paradă cu el. Îl poate ține ascuns în ghiozdan, iar când pleacă de la școală să-l țină pregătit în buzunar.
Asta este situația, din păcate, trebuie să ne descurcăm cum putem, din moment ce siguranța pe stradă bate vertiginos spre zero. Fiica mea este în anul întâi la facultate, uneori are cursuri până târziu. La fel am procedat, i-am cumpărat un spray pe care îl ține în rucsac, iar când pleacă spre casă îl pune în buzunar.
Recomand spray-ul cu dispersie, nu cu jet. E bun și contra câinilor, fie ei cu patru sau cu două picioare. big grin