| Bulz_Floryn_1992 a întrebat:

As vrea sa va intreb daca se poate obtine permisul auto pentru camion la 18 si ani? si poti sa incepi si munca?

Răspuns Câştigător
| justU a răspuns:

De la data de 19 ianuarie 2013, vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:

16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;
18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;
21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;
24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb și Tv.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate obtine si poti incepe munca dupa ce l-ai obtinut, dar numai pentru anumite camioane, care se incadreaza la categoriile BE, C1, C1E.

| Bulz_Floryn_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Adica nu poti sa iei categoria ce... dar la categoria c1e ce camioane se incadreaza, cele cu remorca atasata de camion?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bulz_Floryn_1992):

Conform Anexei la OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata prin L.203/2012, citez:
"i) categoria C1E:
1. ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C1 şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;
2. ansamblurile de vehicule în care vehiculul trăgător face parte din categoria B, iar remorca sau semiremorca sa are o masă totală maximă autorizată de peste 3.500 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;"

| Burdetiu a răspuns:

Sa introdus legea ca numai de la 24 de ani sa poti face permisul la categoria C

| Silaghi_Timi_1996 a răspuns (pentru Burdetiu):

Gresit! La 18 ani poti obtine A, B, C, iar la 21 de ani (nu 24) poti obtine si E (camion cu remorca). Categoria D mi se pare ca se poate la 22 de ani.

| justU a răspuns (pentru Silaghi_Timi_1996):

De la data de 19 ianuarie 2013, vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:

16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;
18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;
21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;
24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb și Tv.

| Barbie69 a răspuns:

Se poate obtine normal.si dupa ce termini adica iti iei permisul poti sa te angajezi

| justU a răspuns:

Pentru categoria C ai nevoie de 21 ani pentru C1 18 ani happy

| bigflowers a răspuns:

Da...Lolllaughing