| george2k a întrebat:

Salut.Aseara mi-am lasat telefonul in amanet pe o suma de bani. Fiind in mare graba, i-am zis angajatului sa ma rezolve cat mai rapid. I-am dat telefonul, a facut contractul, am semnat de 2 ori pe el, si m-a intrebat daca mai vreau sa faca copie la contract, i-am zis ca sa faca cum e mai usor si mai rapid, ca oricum il scot in 2-3 zile. Apoi mi-a zis ca pot veni numai cu buletinul sa ridic telefonul.
Poate sa imi dea teapa? M-a tras in teapa deja?
Pot sa imi scot telefonul numai cu buletinul? Vi s-a intamplat si amanetati ceva si sa scoateti numai pe baza buletinului?
Multumesc mult

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu copie de pe contract trebuia sa-ti dea ci un original al contractului. Mai inainte de a semna trebuia sa-l citesti, mai ales la suma pe care ai primit-o, dobanda, suma de restituit si data pana la care trebuie s-o restitui. Daca este de rea credinta poate sa-ti dea teapa, respectiv vinde telefonul si apoi nu te mai cunoaste. Unde ti-a fost capul? Acum nu ramane decat sa te rogi sa fie corect si sa te duci cat mai repede dupa telefon. Succes si numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă vrea, poa' să te tragă în ţeapă fără niciun stress.
Tu, practic, nu ai cum să dovedeşti că i-ai dat telefonul şi că ai primit suma de bani X.
Însă, eu dacă aş fi în locul lui, aş spune o sumă triplă decât cea pe care ţi-am dat-o şi pe-aia ţi-aş cere-o! Aşa ca să te înveţi minte!