| sawareekh a întrebat:

Azi am primit o teapa de 700 dolari. Am vorbit cu un tip care mi-a aratat un site (site oficial si pe care il cunosteam) si mi-a spus sa depozitez ce doream eu sa vand acolo, dupa care el introduce banii pe acel site si cumpara, tocmai pentru ca nu am incredere sa ii dau primul ce voiam sa vand iar el nu avea incredere in mine sa dea primul pentru a cumpara.
Zis si facut, am bagat ce doream sa vand acolo (vorba de niste skin-uri pe un joc, niste pixeli mai exact) si mi-a fost dat pe telefon sa accept, asa este normal pe platforma aceasta, am acceptat, dupa care el mi-a zis ca se duce sa cheme un prieten si nu s-a mai intors.
Probabil a creat un bot sau ceva anume si in loc sa se trimita la acel site, s-a trimis lui...
Are cineva idee daca pot face plangere pentru inselaciune? Va face ceva politia? I-am zis si lui ca o sa merg la politie iar explicatia lui a fost ca nu e vina lui, el nu a primit ce trebuia sa primeasca ci altcineva, ca el nu are de ce sa plateasca caci nu are ce trebuia sa aiba. Ce e de facut?

49 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probe poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune.
Conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| sawareekh explică (pentru Ioandelasal):

Este minor.

| sawareekh explică (pentru Ioandelasal):

Am conversatii insa nu este nicaieri dovada clara ca el mi-a luat skin-urile...

| Ioandelasal a răspuns (pentru sawareekh):

Daca are sub 14 ani nu raspunde penal.
Daca are peste 14 ani raspunde penal si poate fi luata impotriva lui o masura educativa, de regula neprivativa de libertate si tu poti solicita suma pe care n-ai primit-o.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sawareekh):

Atunci n-are rost sa faci plangere, considera ca ai platit pentru o lectie.

| sawareekh explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg. insa nu am dovezi concrete. doar conversatii

| Violleta2022 a răspuns:

Era de asteptat sa iei teapa! De unde ar avea un copil 700 de dolari?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este de făcut nimic dacă nu ai dovezi. Pe bază de vorbe emise de dta, poliția nu poate acționa.

| sawareekh explică (pentru sadrian46):

Am conversatii, etc. insa nu am ceva sa dovedeasca ca el mi-a luat skin-urile!

| sadrian46 a răspuns (pentru sawareekh):

Atunci pe ce bază îl acuzi pe el? Poliția are nevoie de odovadă concretă ca să îl poată acuza. să deschidă un proces penal.

| sawareekh explică (pentru sadrian46):

Dovada concreta? Un exemplu?

| sadrian46 a răspuns (pentru sawareekh):

Un act. Dta cui ai transferat banii? Unui site sau lui, într-un cont al lui?
De unde i-ai transferat? Dintr-un cont bancar al tău sau de unde?
Când îi tranferi undeva dintr-un cont bancar, trebuie să scrii la tranzacție motivul plății.
În bancă și în contul tău pe care îl poți viziona online dacă ai Internet banking sunt docezi ale acelei tranzacții.
Ce ai scris acolo?
Cui i-ai trimis?
Acestea pot constitui dovezi.
Asta va întreba poliția dacă faci plângere. Ce dovadă ai că banii au ajuns la el, ca să îl poți acuza că el te-a fraudat?

| sawareekh explică (pentru sadrian46):

Am transferat unui "BOT", asa este normal, cand ceri sa introduci skin-uri pe site un BOT iti trimite cerere cu skinurile sa le bagi. dar asta nu justifica nimic!

| Violleta2022 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu ati inteles!
1. Biatul nostru (userul de pe TPU) a vandut niste skinuri!
2. S-a inteles cu cumparatorul sa puna amandoi banii si produsele intr-un fel de platforma de vanzari si fiecare sa-si onoreze partea.
3. Baiatul noastru a pus codurile fara sa se gandeasca ca va fi tepui.
4. cumparatorul a primit codurile, le-a copiat si a fugit fara sa plateasca nimic

Baiatul nostru (userul de pe TPU) se exprima greoi, de aceea s-a inteles aiurea. El nu a facut nici o tranzactie prin banca si nici nu a platit cuiva, el doar a vandut, dar nu si-a primit banii.

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ei, dacă a dat codurile pe încredere unui necunoscut, și-a asumat acest risc. Nu mai poate să facă nimic.

| sawareekh explică (pentru sadrian46):

Nu m-ati inteles...
El mi-a zis sa astept si am primit pe telefon confirmarea sa iasa skin-urile din inventar, pentru securitate se cere confirmarea de pe telefon, am acceptat iar dupa a zis ca se duce sa cheme un priete si nu s-a mai intors. I-am dat mai multi mesaje si a zis ca nu e vina lui, la el nu a ajuns nimic si ca a fost un bot fals care mi-a furat skin-urile, ca nu a facut nimic el, el doar a asteptat sa le pun pe site (skin-urile) si sa le poata cumpara.

| sadrian46 a răspuns (pentru sawareekh):

Am înțeles. La acel site nu poți să faci plângere? Că la poliție cu această poveste chiar că nu te poate ajuta nimeni. Nu ai nici o dovadă că a fost executată o tranzacție.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vinovatul esti tu, nu faci afaceri nu trimiti bani necunoscutilor, fara chitante fara sa vezi pe ce anume dai banii, politia nu cred ca te va ajuta sa recuperezi banii, sunt multi hoti in țara asta care au dat țepe grase, si politia nu i-a prins si nici nu i va prinde, sau daca o sa i prindă ăia care ti au dat tie țeapă sa fi sigur ca au cheltuit banii. Tu poti incerca sa faci plîngere la politie dar nu i ti face speranțe ca vei mai recupera ceva.

| sawareekh explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am profilul si numele lui. dar atat, nu stiu ce sa mai fac.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai primit o lectie de viata. Zi mersi ca nu ai pierdut niste bani pe care chiar ii aveai. Politia de la noi o sa rida si cu fundul de faza asta...

| sawareekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai banii logic ca ii aveam... skin-urile alea au costat bani ca sa le obtii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sawareekh):

A, ghinion si mai mare atunci.

| Frank51 a răspuns:

Mergi la banca si iti primesti banii inapoi, daca dovedesti ca ti-au fost inselati.

| sawareekh explică (pentru Frank51):

Nu are treaba banca.

| Legion7X a răspuns (pentru sawareekh):

Nu știu cum stă treba pe site-ul acela, când vinzi ceva, tu primești ceva sau îți trimite cineva o pagină sa introduci ceva?

| sawareekh explică (pentru Legion7X):

Platforma este suportata de STEAM, primesti confirmare pe telefon de la STEAM, pe aplicatie.

| Frank51 a răspuns (pentru sawareekh):

Banca poate cere banii înapoi, dacă desigur are toate dovezile necesare că a fost înșelăciune. Dacă totuși refuză să facă asta din diferite motive, te poți adresa unui avocat, care cu siguranță te va ajuta.

| sawareekh explică (pentru Frank51):

Sa platesc si avocati. si nici sa nu mi se faca dreptate...

| Frank51 a răspuns (pentru sawareekh):

Se va face dreptate deoarece tranzactiile bancare sunt foarte usor de rezolvat. Practic, banca are o baza de date in care stie cum s-a efectuat plata. Daca a fost autorizata de tine atunci va fi mai greu de primit banii inapoi, daca in schimb nu a fost autorizata primesti banii inapoi pe loc.

Iti recomand sa mergi la banca si sa intrebi care sunt optiunile tale. Daca banca nu te ajuta atunci iti recomand sa mergi la banca centrala, acolo vei avea mai multe sanse sa iti recuperezi banii, nu te va costa altceva decat timpul pierdut pana acolo.

| sawareekh explică (pentru Frank51):

Nu este un transfer bancar.

| Frank51 a răspuns (pentru sawareekh):

Orice suma iese sau intra din contul tau catre alt cont este transfer bancar. Orice tranzactie de debit sau credit la cont, apare in sistem. E simpla treaba, banii au iesit din cont si au intrat in alt cont, iar dovada o ai in extrasul de cont. Nu inteleg de ce stai atat de linistit cu minus 700 de dolari, eu pana acum trimiteam 10 emailuri la banca, banca centrala, anpc, sunam prieteni avocati samd. Daca iti lipseau cu adevarat cei 700 de dolari probabil faceai mai mult decat sa te contrazici pe TPU cand un om te ajuta.

| Legion7X a răspuns (pentru sawareekh):

Nu cumva, ai primit ceva fișiere din trecut de la un anumit indivit in pc tău iar contul tău steam era spart de mult fără ca tu să știi, poate ceva spionare tastatură, se poate crea clona interfața de email, Facebook, poate chiar interfața de conectare în steam în momentul când te loghezi. Mă gândesc nu știu. Nu este posibil ca cineva să se fi conectat în locul tău si sa vadă tot ce vinzi tu acolo skinuri șmd apoi să le transfere pe alt cont de steam? băiatul care zici că ți-a arătat acest site ai vorbit cu el in scris pe laptop sau a venit vreun prieten pe la tine si a zis " uite stiu un site in care poți face cutare sau cutare, să îți arăt și tu l-ai ĺăsat la butoane"?

| sawareekh explică (pentru Frank51):

Asta e ideea... nu are treaba ce am facut eu cu banca sau conturi bancare/card... ci niste pixeli pe un joc!

| sadrian46 a răspuns (pentru sawareekh):

Și unde erau banii tăi depozitați pe acel site, în pixelii de pe joc?

| Frank51 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu prea are inteligenta necesara sa produca 700 de dolari, eu cred ca asemenea oameni ori fac troll, ori se plictisesc.

| sawareekh explică (pentru sadrian46):

Da, skin-urile acestea se cumpara, bagi bani pe diferite platforme sa le iei, eu le am de ceva timp si am vrut sa le vand, le-am depozitat pe acel site unde mai facusem tranzactii, si v-am spus ce s-a intamplat...

| sadrian46 a răspuns (pentru sawareekh):

Ce s-a întâmplat, că nu am înțeles.
Ai avut ceva de vânzare pe un site. ȘI?

| Legion7X a răspuns (pentru sawareekh):

Tranzacția în momentul când vinzi ceva unei persoane, trebuie să îi trimiți acelei persoane un cod, un număr înainte pentru ca produsul să ajungă la el?

| sawareekh explică (pentru Legion7X):

Nu, pe telefon, ca sa iasa skinurile din inventar si sa mearga la alta persoana, in cazul nostru un BOT Bitskins, comfirmi pe aplicatia telefonului pentru securitate.

| Legion7X a răspuns:

Nu știu ce skin-uri ai vândut tu acolo sau ce-ai trimis dar vina este a ta, pentru că intri pe tot felul de prostii. Multe ar putea fi site-uri phishing. Ce platformă este aceea, si ce face? Cine-i baiatul cu care ai vorbit?

| sawareekh explică (pentru Legion7X):

E un pusti. minor.
site-ul este bitskins, un site oficial. pui skin-uri din jocuri pe el si primesti banii pe card, lumea ti-l cumpara si tu primesti banii pe skin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sawareekh):

Fa plangere la administratia site-ului bitskins si ei ori vor recupera banii, ori il vor bloca definitiv.

| sawareekh explică (pentru Violleta2022):

Nu este vina lor, pentru ca nu au intrat itemele pe site-ul bitskins, ci altundeva.

| Bariel a răspuns:

Fa i reverse engineering si ameninta l cu doxing, spune i ca trimiti jandarmii peste el in casa daca nu iti da banii. Nu sti cum se face? Pai te folosesti de informatiile pe care le ai deja despre el (Numele profilului) si il cauti pe mai multe search engine uri (recomand elliot search engine) daca dai de Facebook ul lui automat ai gasit informatii despre prietenii si familia lui, daca ai noroc îi gasesti si numarul de telefon. Game over, îi poti trimite pe Facebook un link phishing in care sa i descoperi adresa ip daca il acceseaza, aici afli alte informatii cum ar fi codul postal si locatia orasului in care sta, daca sta in SUA e si mai bine deoarece exista site uri in care daca introduci codul postal sau numarul de telefon, ve i afla exact locatia lui si numele complet.

| sawareekh explică (pentru Bariel):

Sta in Romania. eu greu cu site-urile de phishing, dar daca il amenint nu prea stiu unde se va ajunge, poate depune chiar el plangere pentru amenintari, eu nu prea am dovezi.

| NoisyLight a răspuns:

Nu ai ce să faci, fiindcă nu ai dovezi concrete. Ai luat-o, acum las-o așa. Data viitoare cască ochii și nu mai fi naiv.

| sawareekh explică (pentru NoisyLight):

Un exemplu de dovada concreta? Filmare sau ceva? Nu as fi putut dovedi oricum, caci "skin-urile nu mergeau la el" ci la acel bot care mi-a cerut mie skin-urile sa le bag pe site.

| hacktek a răspuns:

Ei, alta data sa fii mai precaut. Ai dat un skin, da' ai invatat o lectie!
...si nu uita: Orice sut in fund este un Pas Inainte!
Viata poate fi plina de surprize, nu toate chiar placute!

| sawareekh explică:

Tipul se facea ca nu are idee de ce nu imi mai apar skin-urile, dupa care mi-a raspuns in continuare la mesaj ca si cum nu ar fi vina lui, ca nu a primit si ca a fost o teapa de la altcineva, de la alta platforma, chestii de genul.