| MelescanuGabi1 a întrebat:

Azi dimineata pe o stradă din orasul meu era prezentă poliția si mai multe persoane la un accident rutier.
Eu m-am dus acolo si am inceput sa fac poze. Politistii m-au vazut si au inceput sa se lege de mine ca de ce fac poze. Eu le-am spus ca stiu ca am voie sa fac poze pe domeniul public. Insa ei mi-au raspuns ca nu am voie... Si mi-au luat datele. Pot primi ceva daca am fotografiat pe acolo? Pana azi am mai facut poze la accidente... Pot face in continuare?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Politistii, dupa ce se prezinta si se legitimeaza, au dreptul sa te legitimeze si pe tine, daca sunt in timpul serviciului.
Daca tu fotografiezi sau filmezi pe domeniul public, acesta este dreptul tau, in afara situatiilor cand este afisata interdictia de a folosi camera.
Daca fotografiezi sau filmezi un eveniment sau loc pe domeniu public, aceea inregistrare nu are voie sa contina elemente de identificare ale persoanelor si masinilor (fata persoanelor, numerele masinilor etc.) daca le afisezi /postezi public (si internetul este domeniu public! ). Elementele de identificare trebuie sa fie blurate.
Politistul te poate amenda doar daca cineva face reclamatie pentru pozele tale afisate in public, daca se poate totusi identifica cineva pe ele.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Politia isi desfasura, la locul accidentului, o activitate perfect legala! Daca nu esti jurnalist, nu ai nicio justificare pentru realizarea fotografiilor --- este si motivul pentru care politistul te-a intrebat "de ce "faci poze!
Nu stiu sa-ti spun daca vei primi sau nu vreo sanctiune.Tot ceea ce-ti pot spune este faptul ca actiunea ta( de a fotografia fara drept) ramane in baza de date a Politiei!

| mihai69 a răspuns:

Normal, nu au ce să-ți facă. Dar ce mai e normal în țara lu' Dragnea?!?

| Freya1 a răspuns:

Roman tipic...
Asa e in ziua de azi in loc sa vrei sa ajuti filmezi si faci poze sa pui pe Facebook.
Potolestete ca nu toata lumea vrea sa le faci poza la masina persoanala (avariata) sau la ei mutilati pe viata.Crezi ca de asta le arde alora.

| xerxes1 a răspuns:

Nu cred ca este ok ca orice handicapat mintal sa faca poze la accidente.