| ValentinDinca2002 a întrebat:

Azi m-au prins controlorii STB in tramvai. Nu aveam card si m-au dat jos la prima. Au cerut buletinul, dar fiindca nu il aveam la mine, m-am speriat si am luat-o la fuga. Nu am stat sa ma uit in spate daca alearga dupa mine, dar astia au vazut cum arat si cum sunt imbracat si mi-e frica sa nu fi chemat politia. Au trecut 8 ore de la incident si nu s-a intamplat nimic. E posibil sa patesc ceva, gen sa vina politia pe la poarta?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acum nu va veni politia dupa tine, DAR
Ai grija sa nu mai circuli fara bilet sau abonament! Daca acei controlori te vor recunoaste si n-ai bilet /abonament, atunci nu vei mai scapa de amenda sigura! Iar daca nu ai buletinul la tine, atunci te vor putea duce la politie, unde sa fii retinut pana ce vine cineva dupa tine, + sa mai primesti si o amenda pentru ca n-ai buletinul la tine (asta pe langa amenda STB)!

| Osneros a răspuns (pentru Bula):

Nu există amendă pentru că n-ai buletinul la tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

De ce sa-l retina?

| Bula a răspuns (pentru Osneros):

GRESIT!
Vezi Legea nr. 61/1991, art. 31 = amenda 100-500 lei!
http://lege5.ro/......ii-publice
Dar poti incerca si prin proprie experienta. :))

| Osneros a răspuns (pentru Bula):

Presupun că te referi la:
"31) refuzul unei persoane de a da relații pentru stabilirea identității sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliției, la cererea ori la invitația justificată a organelor de urmărire penală sau de menținere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuțiilor de serviciu;"
El se încadrează acolo exact pentru că a refuzat, nu pentru că n-ar fi avut buletinul la el. Faptul că nu ai buletinul la tine, dar te legitimezi oricum (cu datele din buletin) nu se pedepsește cu amendă.

| Bula a răspuns (pentru Osneros):

Daca nu te legitimezi (indiferent de motiv), se poate chema politia, care te duce inauntru si unde te retine pana ce nu ai fost identificat (pana ce cineva iti aduce actele sau te gaseste in baza de date de la Evidenta Populatiei).
Deoarece ai obligatia sa te poti legitima oricand (trebuie sa ai actele de identitate la tine), in lipsa actului se considera aplicabil art.31.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Bati campii
esti obligat sa te legitimezi nu sa prezinti un act de identitate, scrie clar si acolo

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim, vezi si tu daca maine nu te cauta politia.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nici gând, stai linistit! Hoț neprins, negustor cinstit!winking
La cât ai fost de speriat, cred că depășeai la fugă si ghepardul! laughing

| Sofer a răspuns:

Nu mai vine nimeni dupa tine laughing doar daca au poza ta surprise laughing

| Csander a răspuns:

Daca nu ma insel, nu li s-au dat camere controlorilor? Tind sa cred ca am vazut pe cativa cu o mini-camera legata pe umar. Aceea poate fi dovada la politie daca ajung pe acolo si vor sa-ti fara "rau".

| GoLoveYourself a răspuns:

Nu o sa vina politia dupa tine. Nu au cum sa te gaseasca daca nu le-ai dat buletinul.